Знаете ли, паяците не са насекоми? А че някои от тях могат да се ориентират по звездите? В тази статия ще ви разкрием 10 изумителни факта за паяците, които може да променят начина, по който ги възприемате.
Тези същества, за които сме свикнали да мислим като досадните тъкачи на паяжини из ъглите на домовете ни, всъщност крият много интригуващи тайни.
1. Паяците не са насекоми.
Макар често да ги бъркат с насекомите, паяците всъщност принадлежат към клас паякообразни, заедно с акарите и скорпионите. Основните разлики мeждw тези два класа членестоноги са броя на краката и сегментите на тялото, наличието/липсата на антени, както и в дихателната система. Освен това, паяците са двойно дишащи животни, което означава, че използват както бели дробове, така и трахеи за дишане. Насекомите, от друга страна, не разполагат с бял дроб.
2. Всички паяци имат по 8 крака, а повечето – и по 8 очи.
Всички паяци имат по 8 крака и когато се движат, те ги координират по специален начин - 4 от тях са винаги на земята, а другите 4 – във въздуха.
Повечето видове са „екипирани“ с 4 чифта очи, което им позволява да виждат почти всичко наоколо.
3. Някои паяци могат да се ориентират по звездите.
Доказано е, че определен вид нощни паяци, живеещи в пустинята Намиб (Leucorchestris arenicola), се ориентират по звездното небе за навигация, когато търсят подходящо място за изграждане на мрежата си.
Звучи невероятно, но е факт, че и други членестоноги имат тази способност – такива са например африканския торен бръмбар (Scarabaeus lamarcki) и мравките Myrmecia, които се ориентират по лунна светлина.
4. Паяците имат синя кръв.
Така е, но не защото принадлежат към някаква животинска аристокрация. Просто кръвта на паяците съдържа хемоцианин молекула в кръвта им, която съдържа мед. При хората и повечето животни кръвта е червена заради хемоглобина, който съдържа желязо.
5. Не всички паяци плетат мрежи.
Всъщност, те имат най-разнообразни ловни тактики, някои от които са доста впечатляващи. Някои използват комбинация от отрова и копринена нишка, която изстрелват срещу жертвите си. Наричат се плюещи паяци. Други изработват единична копринена нишка с лепкава част в края ѝ, наподобяваща въдица, с която улавят плячката.
6. Много паяци използват мимикрия, за да примамват своите жертви.
Някои от тях са в ярки цветове и наподобяват цветя (като Gasteracantha westringi например), а други (от семейство Salticidae) се предрешават на жертва в паяжини на други видове паяци.
7. Други паяци се специализират в лов на определен вид насекоми и са изкусни манипулатори.
Скорошно изследване на китайски учени навежда на мисълта, че паяците Araneus ventricosus манипулират мъжките светулки, подтиквайки ги да излъчват светлинен сигнал, типичен за женските, за да привличат повече мъжки в мрежите си.
8. Има паяци, които живеят под вода и ловуват дори малки риби.
Такъв е Argyroneta aquatica. При това, той продължават да дишат по начина, по който и сухоземните паяци. Как го постига ли? Поддържайки въздушен резервоар. Понеже мрежите им служат за съхранение на въздух, а не за лов, тези паяци преследват плячката си, за да я инжектират с отрова, и така улавят различни водни насекоми, безгръбначни и дори малки рибки.
9. Вегетарианец сред хищници: паякът Bagheera kiplingi
За разлика от повечето видове паяци, които се хранят с насекоми и други дребни животинки, диетата на този мексикански паяк се състои почти изцяло от растителна източници. Това са специални протеинови и мастни образувания, наречени “Белтови тела”, които се образуват по акациите.
10. Някои паяци са шампиони по дълъг скок.
Скачащите паяци (Salticidae) са способни да скочат до 50 пъти собствената си дължина. За целта, те използват специален хидравличен механизъм – увеличават кръвното налягане в краката си.