Инсектите са най-многобройната и най-разнообразната група животни на нашата планета. Представителите на някои от видовете изумяват със своята адаптивност, сетива и суперсили.
В тази статия ще ви разкажем за най-любопитните и интересни факти за насекомите, които ще ви оставят без думи. Дори и ако ви е гнус или страх от тях.
Съдържание
Инсектите и техните суперсетива
- Мухите усещат храната с краката си
Докато сомелиерите разчитат предимно на сензорните рецептори разположени в езика и на небцето си, то мухите използват крайниците си, за да разпознаят източниците на храна.
Вдигането на краката на масата се счита за липса на обноски, но мухите имат своето оправдание – те притежават специални сензори на крайниците си, които им позволяват да откриват храна още при първия досег каквато и да е повърхност. Тези рецептори са хиляди пъти по-чувствителни от човешкия език.
- Копринените пеперуди имат невероятно обоняние
Вероятно си представяте, че тези пеперуди летят към приказно красиви цветя, защото са усетили аромата на нектара им. Всъщност, става дума за любов. Или поне, за репродукция – все пак говорим за насекоми.
Благодарение на изключителното си обоняние, мъжките копринени пеперуди са способни да усетят минимално количество от феромоните на женските в огромни обеми въздух, и по-точно – няколкостотин молекули в 25 квинтилиона (25 000 000 000 000 000 000) молекули въздух. Надушват ги от километри.
Видовото многообразие на инсектите
- Съществуват повече видове мравки, отколкото птици
Съществуват около 12 000 вида мравки, като се предполага, че реалният брой може да е много по-висок, особено с новите открития. Що се касае до птиците, до сега са открити около 10 000 вида.
Благодарение на своята еволюционна гъвкавост, адаптивност и сложни социални структури, мравките са едни от най-успешните насекоми на планетата.
- Има повече видове бръмбари, отколкото растения
Бръмбарите са най-многобройният разред животни – не само сред насекомите, а изобщо. Те представляват 25% от всички познати видове растения и животни. До момента са открити около 400 000 вида бръмбари, а броят им продължава да расте.
Невероятните способности на инсектите
- Мравките: шампиони по вдигане на тежести
Мравките могат да носят товари, които са 20 до 50 пъти по-тежки от собственото им тегло. Това се дължи на специфичната структура на телата им и тяхната изключителна мускулна сила, което ги прави едни от най-силните животни в света, съотнесено към техния размер.
- Торните бръмбари: екологични герои
Когато изпражненията на говедата започнали да унищожават пасищата в Австралия през 60-те години на 20-ти век, торните бръмбари били внесени, за да решат проблема. Те разграждат животинските отпадъци и подобряват почвената структура.
- Ориенталските стършели: най-стабилните пиячи
След научен експеримент е установено, че този вид стършели оцеляват след консумация на 80% етанолов спирт – нещо невиждано в животинското царство. Освен това, насекомите преработват алкохола изключително бързо и възстановяват дейностите си, без никакви странични ефекти. Изглежда, че нямат и махмурбук.
- Кърлежите могат да увеличат размера си до 200 пъти след хранене
Кърлежите могат драстично да увеличат размера и теглото си след хранене. Според някои изследвания, теглото им може да нарасне до 600 пъти, а размера до 200 пъти.
Това позволява на кърлежите да консумират кръв няколко пъти повече от първоначалното им телесно тегло, което е от решаващо значение за оцеляването им.
- Кралиците на термитите снасят до 40 000 яйца на ден
Кралиците на термитите са известни със своята изключителна плодовитост. Тя живее отделно от останалите членове на колонията, и основната й задача е да произвежда яйца. Изглежда, се справя отлично.
- Някои насекоми произвеждат естествен антифриз, за да оцелеят през зимата
Как насекомите оцеляват в студа? Много от тях не успяват. Други обаче са развили невероятна способност – сами произвеждат глицерин, който действ акато естествен антифриз и предотвратява замръзването на телесните течности дори при минусови температури. Известно е, че някои видове мравки (Formica ), бръмбари (Carabidae) и дрозофилите го правят.
Макар често да възприемаме насекомите като досадни или неприятни буболечки, те всъщност са изключително интересни и много разнообразни. Не спират да ни изненадват със своята адаптивност и суперсили.
Въпреки че категоризираме много от тях като вредители, не можем да отречем, че инсектите са много важни за екосистемите. Искаме или не, те са част от нашия свят – и е по-добре да ги познаваме.