Лятото ни кара да прекарваме повече време навън, но това означава, че трябва да делим мястото си с комарите. Учените казват, че всеки 5-ти човек е изключително апетитна мишена за кръвосмучещите гадини… дали и Вие сте един от тях?
Защитата от комари не само ви спестява ужасните сърбежи, но също така ограничава шанса от заразяване с някои болести, предавани чрез комарите, а именно енцефалит (възпаление на мозъка), жълта треска, малария, западнонилски вирус или денга.
Установено е, че между 1 и 2 милиона хора по света умират всяка година от болести, предавани чрез комарите и най-вече малария.
Повечето репеленти в търговската мрежа съдържат химикал наречен DEET (N,N-диетил-мета-толуамид), който се оказва, че далеч не е безвреден за хората.
За щастие има много трикове, които да ви предпазят от ухапвания и не включват прилагане на токсични вещества върху кожата. Също така има няколко натурални съставки, които ще ви помогнат да се справите с ухапвания, ако не сте успели с превенцията.
Съдържание
Комарите планират атаката си от повече от 45 метра
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
Комарите биват привлечени от множество химични компоненти, които могат да усетят от повече от 45 метра. Мъжките комари не се интересуват от кръвта ни, но женските са жадни за протеина и желязото в нея, които ще им помогнат в създаването на яйца.
До момента, базирайки се на научни изследвания, знаем, че комарите биват привлечени от:
- Бактерии: 1 трилион микроби живеят върху кожата ви и създават миризмата на тялото ви. Едва 10% от тези микроби са еднакви при всички хора. Останалите 90% варират при всеки индивид. Някои хора имат „колекция“ от микроби, която ги прави на практика магнит за комарите.
- Химически съединения: Когато ни подушат, комарите усещат огромно разнообразие от химикали – 277 са изолирани като потенциални атрактанти за кръвопийците. Някои от любимите им са млечна киселина, амоняк, карбоксилна киселина и октенол (присъства в дъха и потта ни). Въглеродният диоксид е един от най-силните атрактанти за комарите.
- Движение и топлина: Движението и топлината привличат комарите. Ако решите да потичате навън в топла лятна вечер, вие сте перфектната мишена.
Комарите обичат застоялата пот, а не прясната
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
Някога се смяташе, че комарите биват привлечени от човешката пот, но науката отхвърли твърдението, че самата пот ги привлича. Всъщност те са привлечени от химичните промени в резултат на бактериите в потта ви.
Потта сама по себе си няма мирис, до момента в който не се комбинира с бактериите. Комарите не обичат прясната пот, а вместо това обожават „ферментиралата“ такава.
В проучване направено през 1999 г. е открито, че човешката пот е привлекателна за маларийните комари след 1-2 дни инкубационен период. През това време, бактериите в потта се размножават, което променя pH-то й от киселинно в алкално, и компонентите на потта се разграждат до амоняк.
Също така откриват, че маларийните комари обожават миризмата на крака. Те дори ще атакуват миризливи чорапи, ако им ги подадете след като сте ги носили няколко дни.
Както някои миризми привличат комарите, така други блокират тяхната способност за откриване на жертвата – и някои от тях се секретират от човешкото тяло. Един от тези компонентите е 1-Метилпиперазин, който блокира усещането на комарите за миризми почти на 100%.
Продукти за защита с 1-Метилпиперазин са вече в разработка, но все още учените не могат да открият начин да предотвратят бързото изпаряване на субстанцията от кожата.
Някои хора секретират повече от тази субстанция, което ги прави „невидими“ за комарите.
Не използвайте химически репеленти, особено такива съдържащи DEET
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
В момента DEET (N,N-диетил-мета-толуамид) се използва в стотици продукти в концентрации достигащи до невероятните 100%. Ако един химикал може да разтопи пластмаса, не е много мъдро да го използвате върху кожата си. А това е една от „способностите“ на DEET. Децата са изложени на риск от фини неврологични промени, защото кожата им по-лесно абсорбира химикали и химикалите имат по-силен ефект върху развиващата им се нервна система. Базирайки се на изследванията на DEET през последните 30 години, употребата му може да доведе до следните нежелани ефекти:
Загуба на паметта
Невротоксичност
Кожни обриви
Брадикардия
Главоболие
Тремор
Гадене и повръщане
Недостиг на въздух
Мускулни и ставни болки
Припадъци
Хипотония
Сърбеж на очите
Друг, потенциално опасен химикал, съдържащ се в много спрейове за комари, е перметрин. Този химикал е от семейството на синтетичните пиретринити, които са невротоксични. Американската агенция за защита на околната среда твърди, че перметринът е също така и карциногенен – може да причини белодробни тумори, проблеми с имунната система, хромозомни аномалии. Перметринът е изключително токсичен към околната среда – особено за пчелите и водните организми и е изключително токсичен за котките. Само няколко капки ще бъдат фатални за домашния ви любимец. Използва се в много продукти срещу бълхи, така че, ако на продукта пише „само за кучета“, най-вероятно съдържа перметрин.
Прости превантивни мерки срещу комарите
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
Основно, най-сигурният начин да се предпазите е като избягвате контакта с тях. Ако имате възможност, стойте на закрито от здрач до разсъмване, когато те са най-активни. Комарите обичат обраслите с растителност райони, както и застоялата вода. Основните неща, на които да наблегнете, са:
- Пресушаване: Комарите имат нужда от вода, за да се размножават, така че внимателно премахнете всякаква застояла вода около имота и двора си, включително кучешки купички, улуци, кофи за боклук, стари гуми, бани за птици и др.
- Дрехи: Носете широки дрехи в светли цветове – блузи с дълъг ръкав, панталони, шапки и чорапи (чисти).
- Защита: Не ви препоръчваме да използвате репеленти от търговската мрежа заради химичния им състав, който вече дискутирахме. Опитайте някои естествени алтернативи.
Къщите за прилепи са доста популярни на запад, тъй като прилепите се хранят с инсекти и специално комари. В Интернет можете да откриете как да си конструирате такава къщичка.
Засаждането на невен около двора си действа като естествен репелент, понеже отделя аромат, който инсектите мразят.
Водните кончета също са ефективни като прилепите, стига да ги имате в двора си.
Растенията са ключът към безопасна защита от комари
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
За щастие има много ефективни репеленти в търговската мрежа, съдържащи само натурални масла и съставки, които са също толкова ефективни, колкото и DEET. Също така можете и сами да си направите натурален репелент с:
- Масло от листа на канела.
- Ванилово масло примесено със зехтин.
- Изкъпете се със сапун от лимонена трева и се напръскайте с 100% масло от лимонена трева.
- Масло от валериана (според едно от изследванията, това масло е 10 пъти по ефективно от DEET).
- Лимонов евкалипт: Според изследване в Австралия през 2014 г., се оказва, че лимоновият евкалипт е много ефикасен репелент. Течност с 32% лимонен евкалипт осигурява над 95% защита за над 3 часа.
Повече тиамин, може да накара комарите да си мислят, че смърдите
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
Проучване през 1960 г. показва, че приемът на витамин B1, може да бъде ефективен в борбата с комарите. Въпреки това, от тогава до днес това проучване не е стигнало до конкретно заключение. Теорията е, че приемът на повече витамин B1 отколкото тялото изисква, води до извеждане на излишъка през кожата, потта и урината. Витамин B1 създава неприятен за женските комари мирис.
Този витамин е водоразградим и няма опасност от предозиране.
Третирайте ухапванията с билки и натурални агенти
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
Когато вече сте ухапани, преминаваме от превенция към третиране на сърбежа и отоците, предизвикани от ухапването. Различни билки и растения успокояват кожата и много от тях имат антимикробно действие. В слуай, че сте нахапани от комари, опитайте следното:
- Алое Вера: Съдържа над 130 активни компонента и 34 аминокиселини, които ще успокоят кожата ви.
- Невен: Успокоява, овлажнява и подмладява кожата.
- Лайка: Най-успокояващата билка от всички, както под формата на чай, така и върху кожата си. Богата е на биофлавоноиди, апигенин, лутеолин и кверцетин.
- Канела: Освен като репелент, канелата има и антибактериални и противогъбични свойства.
- Краставица: Помага при подуване.
- Натурален пчелен мед: Много полезен при всякакви ухапвания.
- Лавандула: Едно от най-популярните етерични масла заради успокояващия аромат. Лавандулата успокоява кожата и има антибактериално действие.
- Масло от Нийм: Ефективно срещу гъбички, екзема, тения и със сигурност ще помогне при ухапвания от насекоми.
- Масло от чаено дърво: Помага при порезни рани, изгаряния, инфекции и множество кожни раздразнения.
- Босилек: Съдържа камфор и тимол, два компонента, които ще успокоят сърбежа. Откъснете пресни листа и наложете директон върху ухапването или си купете етерично масло от босилек
- Лимон и лайм: И двете ще помогнат със сърбежа, имат антибактериално и антимикробно действие. Избягвайте да си слагате цитрусови сокове, когато сте изложени на директна слънчева светлина, тъй като има вероятност да се получат мехури по кожата.
- Мента: Усещането за охлаждане може да блокира усещането за сърбеж. Това е само временно успокоение.
- Чаени пликчета: Сложете студени чаени пликчета върху ухапванията. Танините в чая имат стягащ ефект и спират подуването.
- Ябълков оцет: Добавете 2-3 чаши ябълков оцет към ваната си и стойте в нея около 30 минути. Киселината помага за успокояване на сърбежите.
- Сода за хляб: Разтворете във ваната си и стойте около 30 минути.
- Хамамелис: Направете паста от хамамелис и сода за хляб и наложете директно върху ухапванията, за да спрете подуването.
Как да се насладите на времето прекарано навън
[/dt_call_to_action][dt_gap height=”20″]
С малко планиране и подготовка, можете да се насладите на разходките навън без да бъде изядени живи.
Запомнете трите важни елемента: пресушаване, дрехи и защита. Премахнете местата за размножаване на комарите, засадете невен около двора си и помислете за поставяне на къщички за прилепи. Когато стане въпрос за защита, избягвайте химичните репеленти и експериментирайте с натурални алтернативи.
Някои билки и методи могат да работят по-добре при едни хора, отколкото при други, тъй като комарите са привлечени от различни биохимични компоненти на всяка една кожа.