web analytics
 
 
27.11.2015 Превента България

Запознайте се отблизо с някои от обитателите на градината си

Ако живеете в къща и имате двор иили градина, със сигурност сте се сблъсквали и познавате добре някои от нейните обитатели – градинските насекоми и охлювите. Както може би знаете, те могат условно да бъдат разделени на две групи – приятели и врагове. Едните са полезни за градината и хората изобщо, а от другите е хубаво да се отървете незабавно и на всяка цена, ако не искате цветята и насажденията ви да пострадат. В следващите редове ще ви запознаем с малко интересни факти и особености за някои от най-честите посетители на вашата градината.

Кои от обитателите на вашата градина са приятели и кои – врагове?

Всяка градина е миниатюрна екосистема, където различни същества живеят, взаимодействат си и влияят на растителността. Някои от тях са безценни съюзници, които защитават растенията от вредители и подпомагат растежа им, докато други могат да причинят значителни щети, унищожавайки листа, плодове и корени. Разпознаването на тези „приятели“ и „врагове“ е ключът към баланса в градината и поддържането ѝ в баланс. И така – кои са добри и кои – лоши?

Калинките – унищожители на листни въшки

2Неслучайно тези малки бръмбарчета винаги са положителни герои в детските анимационни филми и приказки. Тези малки червени бръмбарчета са сред най-полезните насекоми за всяка градина. Причината за това е, че се хранят предимно с листни въшки – едни от основните вредители порастенията, които унищожават листата и стъблата им. Макар да изглеждат безобидни, калинките са ненаситни хищници. За целият си живот само една калинка може да изяде цели 5 000 листни въшки.

Интересна е етимологията на думата, която американците използват за калинка – ladybug. Bug от английски означава буболечка, но ако трябва да сме научно прецизни, калинката не е буболечка, а бръмбар (beetle), затова и учените предпочитат по-точното название lady beetle.

Скакалците: кошмарът на фермерите

скакалецМакар много хора да ги намират за симпатични, скакалците могат да нанесат огромни вреди за фермерите и градинарите. Когато са на рояци, те са способни да унищожат цели декари зърнени и земеделски култури.  Хранят се с листа, стеблан арастени и с нкои плодове.

Само в Съединените Щати скакалците причиняват вреди за 1.5 милиарда долара годишно, а през 1954 година пустинните скакалци в Кения успяват да унищожават над 200 квадратни километра площ с диворастящи и култивирани растения.

Интересен факт за тези насекоми, който може би не знаете, е че слуховите им органи се намират в коремната област. Те представляват специални тънки мембрани, които вибрират в отговор на звукови вълни.

Пчелите: полезни, но и опасни

пчелаВсички знаем за изключително важната роля на пчелите за екосистемата – те опрашват растенията и ни произвеждат мед. Въпреки това, те невинаги са желани в градините ни – заради жилата си, които нанасят болезнени ужилвания и могат д апредизвикат сериозни алергични реакции.

Това, което може би не знаете за пчелите, е че те са способни да разпознават човешки лица с удивителна точност (в над 80% от случаите). Тези техни впечатляващите когнитивни способности са открити и доказани от австралийският учен Адриан Г. Дайър през 2005 г.

Богомолките – страховити, но по-скоро полезни

1Богомолките нерядко се срещат в нашите дворове и градини. Въпреки негативната имрепутация, която се дължи предимно на канибалистичното поведение на женските екземпляри при чифтосване, те не се считат за вредители. Дори напротив – ловувайки други насекоми, богомолките могат да контролират популациите на вредителите в нашите градини.

Освен това, богомолките са уникални сред останалите насекоми заради способността си да въртят главата си на 180 градуса. Това се дължи на специална гъвкава става, която им позволява да обръщат главата си по този неестествен начин.

Охлювът – бавният унищожител на растения

охлювОхлювите също имат разностранна репутация – за едни са врагове на селскостопанските култури, а за други – любим деликатес. Когато популацията им нарасне, могат да унищожат всякакъв вид растения в двора ви, включително декоративните.

Любопитното за тях е, че охлювите са почти слепи и напълно глухи. За сметка на това обаче, обонянието им е изключително – могат да надушат храна от няколко метра, което за животни от техния калибър е сериозно постижение.
Друго нещо, което може би не сте предполагали за тях е, че охлювите имат зъби. Със сигурност ще останете обаче още по-учудени, когато разберете броя им – той варира между 12 000 и 20 000 в зависимост от вида охлюв.

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button