Изведнъж всички заговориха за Западнонилската треска (ЗНТ) – инфекциозно заболяване, предавано от комари. И докато заразените с вируса се увеличават както в България, така и в световен мащаб, трябва да си дадем сметка, че тази тревожна статистика се дължи в голяма степен и на глобалното затопляне. Редица научни изследвания го потвърждават.
Климатичните промени прекрояват света, който познаваме. Наред с покачването на средните температури на планетата, нивото на световния океан и увеличаването на въглеродните емисии, се наблюдава и значително ускоряване на разпространението на различни инфекциозни болести и увеличаване на техния географски ареал. Западнонилската треска не прави изключение.
Съдържание
История и разпространение на ЗНТ
От тропическа болест, вирусът се превръща в световна заплаха, заразявайки все повече хора в Северна Америка и Европа, особено в югоизточните й части. Вирусът е изолиран за пръв път в Уганда през 1938 година, а е нас е регистриран за първи път през 2010 г. Оттогава в България ежегодно има случаи на заболели – за щастие до сега единични.
До средата на септември тази година у нас са регистрирани 6 случая на хора, инфектирани със Западнонилска треска, но това е само официалната статистика. Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова предупреждава, че съществува риск от заразяване със ЗНТ до края на септември. Тя обяснява, че със затоплянето на климата се разширява ареалът на разпространение на все по-голям брой тропически болести, и Западнонилската треска е една от тях.
Справка в Европейската система за наблюдение (TESSy) показва, че от началото на 2024 г. до 5 септември 2024 г. 15 страни в Европа са съобщили за случаи на заразяване със Западнонилска треска – Албания, Австрия, България, Хърватия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Косово, Република Северна Македония, Румъния, Сърбия, Испания и Турция. В Гърция случаите са се увеличили пет пъти в сравнение с 2023 г.
Как климатичните допринасят за разпространението на вируса на ЗНТ?
Климатичните промени значително увеличават риска от нови епидемии на Западнонилската треска, като влияят както на векторите, така и на екосистемите, в които се разпространява вирусът. Ето ключовите фактори в изменението на климата, които спомагат за разпространението на вируса на Западнонилската треска (ЗНТ):
– Повишаване на температурите
По-високите температури удължават сезона на активност при комарите и способстват за по-бързото им размножаване и нарастване на популациите им, което значително увеличава риска от заразяване. Освен това, по-топлият климат съкращава периода на инкубация на вируса у комарите, което означава, че те стават заразни по-бързо.
– Разширяване на географския ареал на вируса
В резултат на глобалното затопляне, комарите които пренасят ЗНТ, се разпространяват в региони, където преди условията не са били благоприятни за тях. Така вирусът започва да се разпростира в нови географски области, например в северните и умерените части на Европа, където рискът от заразяване е бил нищожен само преди няколко години.
– Повишена влажност и екстремни метеорологични явления
Увеличаването на валежите създава повече места за размножаване на комарите – както знаем, ларвите им живеят изцяло във водна среда. Сухи периоди, последвани от интензивни валежи, създават идеални условия за размножаване на комарите, и съответно увеличават съществено вероятността да се заразят със ЗНТ и да го предадат на човек..
-Промени в миграцията на диви птици
Птиците, които са основни преносители на вируса ЗНТ, също променят миграционните си маршрути поради климатичните промени. Това допълнително улеснява разпространението на вируса в нови географски ареали
– Негативно влияние върху имунитета на хората
Освен всичко изброено, трябва също така да добавим, че климатичните промени могат да повлияе на имунната система на хората (а и на птиците), правейки ги по-уязвими към инфекции.
NB! Освен западнонилскатреска, комарите са вектори и на още много опасни инфекциозни заболявания – Малария, Чикунгуня, Денга, и Зика са някои от най-разпространените от тях
Какво още трябва да знаем за Западнонилската треска
Западнонилската треска (ЗНТ) е едно от най-разпространените трансмисивни вирусни заболявания в световен мащаб. И докато 80% от заразените хора нямат никакви симптоми, то при други последствията могат да бъдат много сериозни, и дори животозастрашаващи.
Заболяването се характеризира с повишена телесна температура, главоболие, мускулни болки, повръщане, зачервявания (несърбящ обрив), умора и болки в очите. Освен тези симптоми обаче, ЗНТ може да засегне мозъчната обвивка, причинявайки менингит, или самата мозъчна тъкан (енцефалит). Тези състояния изискват интезивна болнична грижа.
Вирусът се предава от комари от рода Culex, които най-често се заразяват с вируса след ухапване на инфектирани с него птици, които са основните му гостоприемници. След това могат да го предадат и на хора.