Унищожаването на дървениците е сложен процес, който изисква внимателен подход, доста познания и точните препарати в определена дозировка. Ако имате нашествие от тези упорити вредители у дома си или съмнения за такова, прочетете следващите редове – те съдържат ключовите неща, които трябва да знаете, за да се отървете успешно от дървениците.
Съдържание
Какво трябва да знаем за дървениците?
Досега са открити близо 92 вида дървеници – безкрили малки паразити, които се хранят с кръв. Потайни и плашливи са, обичат тъмнината и затова хапят вечер, преди изгрев слънце. Но ако са много гладни, ще притъпят усещането си за страх от светлината и ще нападнат и през деня.
Дървениците обичат да стоят в убежищата си и обикновено се спотайват в малки, тъмни и скатани местенца. Те са труднозабележими устойчиви на противодействие, с елипсовидна или капковидна форма. Дървениците са с различен размер, който се определя от пола, вида, фазата на развитие и количествата консумирана кръв. Ето защо дължината им варира от 0,5 мм до 7 мм. Докато смучат кръв, гадинките могат да нараснат до 6 пъти над собственото си тегло и до 50% от дължината си.
У нас се срещат предимно креватни дървеници, чието име идва от факта, че обичат да са близо до човека. Могат да се срещат навсякъде в дома ни: в цепнатини, в пукнатини, в подматрачната рамка на леглото, в матрака, под секции, мебели, в гардероба, в кресла и столове или в електрически уреди. Тялото на възрастните паразити е плоско, тънко, малко, сплеснато в коремната зона. Цветът им е от жълтеникаво-прозрачен до кафяво-червен. Формата им спомага да се провират през много тесни цепнатини и пролуки. Горната част на тялото на дървениците е намачкана като крепирана хартия, а долната е сегментирана. Имат миниатюрни латисто-кафяви къси косъмчета по гърбовете си. Притежават добре оформена глава с две чувствителни антенки отгоре й. Очите им са малки и както и на останалите насекоми, съставени от множество фасети. Устният апарат на дървениците включва хобот, с който пробиват кожата на гостоприемника си и се хранят. Имат 6 добре развити крачета, с които пълзят по хоризонтални и вертикални (когато са набразнени) повърхности: тапети, дърво, стени и други. Могат да се придвижват и по стъкло, ако е силно замълсено.
Тъй като нямат крила, дървениците не могат да летят. Не могат и да подскачат, защото анатомията на краката им не го позволява.Скоростта им на пълзене е подобна на тази на мравките. Докато станат възрастни паразити, те преминават пететапно развитие, като във всичките стадии се хранят с кръв. Последната трансформация ги преобразува в полово зрели насекоми. Женските дървеници могат да снасят по около 5 яйца на ден при оптимални условия. За целия си живот една женска може да снесе над 500 яйца, които залепва с лепливо вещество върху подходящи повърхности – мебели, матраци, в цепнатини и тапицерии, под легла, в чекмеджета, в гардероби, под килими и тапети и дори в контакти.
Как да разберем, че са ни нападнали дървеници?
Дървеници можем да видим и с просто око, обаче е много трудно, защото през деня се крият.
- Ухапвания от дървеници
Първият сигнал, че сме нападнати от дървеници е, ако на сутринта открием сърбящи, червени пъпки по откритите части на тялото си. Ухапванията са предимно по ръцете, лицето, шията и краката. Може да различавате ухапванията на дървеници от тези на бълхи по следните признаци: бълхите похапват предимно около глезените и по краката; ухапването от бълхи е по-краткотрайно; при нападението на бълхи се вижда червена точица в самия център на пъпката, а при дървениците тя често липсва.
Иначе симтомите при ухапванията от дървеници и тези от бълхи и комари са сходни. За разлика от другите два вида насекоми обаче, дървениците не пренасят опасни инфекциозни болести. Независимо от това, причиняват много силен сърбеж, а често и алергични дерматити, както и психологически дискомфорт тревожност.
Хората, които имат чувствителност към слюнката на дървениците, могат да получат екземи или обриви. Дървениците много често хапят по много пъти, докато открият най-удобното си място за смучене на кръв – обикновено близо до кръвоносен съд е на място, където няма много косми. Образуват се петна, които оформят нещо като линия, триъгълник или неправилен кръг .
- Следи от дъпвеници
Ако по спалното бельо откривате миниатюрни точици и петна от кръв, това също е знак за наличието на дървеници. Тези следи стават, ако при спането случайно смачкате паразитите или ако те връщат по малко от погълнатата кръв – което се случва. Освен тези петна, може да има и други: кафеникави – това са техните течни екскременти.
Друг индикатор, че имате нашествие от дървеници у дома си е наличието на малки кухи обвивки от насекомите. Това са техните екзоскелети, които сменят периодично, докато растат. Тези обвивки са почти прозрачни, малки и леки.
Ако повърхността на подматрачната рамка или дървената част е леко лепкава, и виждате малки зрънца по нея с размер песъчинки, също има кот какво да се притеснявате. Това вероятно са яйцата на насекомото.
- Наличие на дървеници
Естествено, най-точният признак за наличието на паразитите, е намирането на самите вредители.
Какво да предприемем, ако имаме нашествие на дървеници вкъщи?
Ако откриете дървеници, трябва незабавно да вземете мерки:
1. Минете цялата къща с прахосмукачка. Не пропускайте нищо – от всички повърхности до мебели и легла.
2. Насочете се към пукнатини, процепи, гънки, ръбове, шевове и места, около копчета. Не забравяйте да почистите и первазите на прозорците, като задължително ги измийте с препарат.
3. Изперете спалното бельо и всички останали покривала, възглавници, гоблени и всякакви текстилни повърхности и след това ги изсушете в сушилня за поне един час. Задължително, след това ги изгладете.
4. Леглата Ви не бива да допират стени. Трябва да измиeте подовите первази и стените много добре с нужните препарати, на височина – най-малко метър и половина от пода. Запечатайте матраците със специални торби.
5. Трябва да се запълнят всички отвори, цепнатини и пукнатини до тръби, контакти, електрически ключове, цепки по стените и разлепени места по тапетите. Дървениците могат да минат дори и през най-малките отворчета.
6. Напръскайте помещенията с инсектициден препарат, като обърнете специално внимание на заразените зони, ъглите и около леглата и меката мебел. Цялата мебелировка трябва да се почисти със силни препарати. Бъдете по-внимателни с вътрешностите и долните части.
Професионална помощ срещу дървениците: най-доброто решение
Въпреки, че ви дадохме основните насоки за справяне с тези вредители, нашият съвет е да не се опитвате да се справяте сами с дървениците. Ще ви отнеме много време и усилия, а вероятно инемалко пари, а вероятността да ги унищожите напълно не е никак голяма. Дори напротив – има шанс да ги направите по-силни, защото дървениците лесно развиват резистентност към използваните срещу тях инсектициди.
Ето защо най- ефективно ще се справите с вредителите, ако ни повикате – ние сме сертифицирана фирма за борба срещу вредителите.
За тази цел, трябва да подготвите жилището си в следния вид (същото важи и за складове, ресторанти, предприятия от хранително-вкусовата промишленост, съоръжения за преработка и съхранение на храни, супермаркети, хотели,болници, офиси и други):
1. Махнете чаршафите и останалото спално бельо, за да може специалистите ни много внимателно да разгледат матрака или дюшека и подматрачната рамка.
2. Ако имате някакъв багаж под леглата, го извадете и го поставете в средата на стаята. Не го изнасяйте, защото е хубаво да се огледа от нас.
3. Трябва да изметете и минете с прахосмукачка целия под. Така ще премахнете част от яйцата им. Изхвърлете ги в найлонов плик, далеч от къщата ви и изхвърлете пак там торбичката на прахосмукачката.
4. Сложете дрехите в найлонови чували, завържете ги и ги оставете в средата на стаята. Не ги изкарвайте извън стаята. След обработката и карантинния период ги извадете от чувалите и ги поставете директно в пералнята. Изперете ги на висок градус.
5. В къщата ви да няма домашни любимци и деца. Върнете се там най-малко 12 часа след като сме минали и напръскали срещу гадините.
6. Изпразнете нощното шкафче.
7. Ние ще огледаме и третираме следните места (трябва да осигурите свободен достъп до тях):
• Матрака или дюшека
• Рамката на леглото
• Ръбовете на меката мебел
• Первазите
• Контактите
• Отлепени тапети
• Картините
• Гоблените
• Календарите
• Стари дупки от пирони, закачалки и други
Ако сте намерили дървеници преди повече от 10-14 дни, подгответе се за около три последователни пръскания. Ако дните са повече от 20, ще са необходими 4 третирания. Важно е да знаете, че времето между първото и второто посещение е някъде между 7 и 10 дни, а интервалът между второто и третото напръскване се определя индивидуално. След посещенията ни, не отмивайте препарата. Може да минавате с прахосмукачка или да метете. Трябва да знаете също, че препаратите, с които пръскаме обилно против дървеници, съхнат малко по-бавно и затова ще е необходимо да си отделите няколко часа, за да може обработените площи да се проветрят достатъчно. След първоначалната ни намеса, най-вероятно ще са необходими още едно-две наши посещения, защото дървениците са едни от най-упоритите вредители.
Цените ни варират според квадратурата на обработваните площи като времето за реакция е до 48 часа.
Ние се доверяваме на специални и изпитани препарати, които са отровни и с бързо действие, но са безвредни за нас хората и за околната среда. Те са сертифицирани от Министерството на Здравеопазването и са съобразени с всички изисквания на Европейското законодателство. Посещенията се извършват от професионални дезинфектори, които имат правоспособност по изискванията на М3, РЗИ/ХЕИ/ и НЦЗПБ (Национален Център по Заразни и Паразитни Болести).
Препаратите, с които работим, представляват отлична комбинация от смъртоносно вещество, примесено с друго за много бързо действие (тетраметрин) и нов клас инсектицид – Регулатори на Растежа на Насекомите (пирипроксифен). Като комбинация, препаратите ни действат върху целия цикъл на метаморфоза на насекомите и това ги прави изключително ефективни.
Така че не се колебайте, а заявете обработка срещу дървеници веднага, защото борбата с тези вредители ще Ви отнеме много време и нерви. И най-вероятно сами не бихте се справили с проблема.
Оставаме на Ваше разположение за въпроси и информация!