Хлебарките са едни от най-устойчивите и неприятни вредители, които могат да създадат сериозни здравословни проблеми. По света са познати над 4 500 вида, от които само 30 могат да се категоризират като вредители. В България са разпространени 4 вида хлебарки, които се свързват с човешките местообитания и предизвикват най-голямо безпокойство: немската хлебарка (Blattella germanica), американската хлебарка (Periplaneta americana), ориенталската хлебарка (Blatta orientalis) и кафявоивичестата хлебарка (Supella longipalpa).
Всеки от тези видове има уникални характеристики, визуални, биологични и поведенчески, и идентифицирането им е ключово за ефективната борба с тях.
В този подробен гайд ще разгледаме всеки от тези 4 вида хлебарки, включително техния произход и отличителни черти, предпочитани местообитания и разпространение, жизнен цикъл и размножаване, както и най-ефективните методи за превенция и контрол.
Съдържание
Немска хлебарка (Blattella germanica)
Това е най-широко разпространеният вид хлебарка не само в България, но и по света – среща се на всички континенти, без Антарктика. Изключително добре приспособима към изменящите се условия на средата, с бърз репродуктивен цикъл, немската хлебарка (още наричана кафява) е известна и с това, че развива резистентност към инсектицидите, използвани срещу нея.
Произход, разпространение и отличителни белези
Въпреки името си, този вид хлебарка не произхожда от Германия или Европа. Скорошни проучвания доказаха, че немската хлебарка произхожда от азиатската, но за разлика от последната, този вид се е приспособил за живот в близост до хората.
• размер: 12-16 мм.
• форма: овална, леко сплеснато тяло
• цвят: светло- или тъмнокафяво с две тъмни, успоредни ивици, минаващи от задната част на главата до основата на крилата
• крила: имат добре развити крила, покриващи цялото тяло, но не летят
Немската хлебарка е дребна – поне в сравнение с американската и ориенталската. Освен характерните й ивици на гърба, друга отличителна черта е формата на тялото й, което е значително по-слабо и сплеснато.
Предпочитани местообитания
Немската хлебарка не се среща сред природата, и рядко живее на открито. Адаптирала се е перфектно към човешката среда и обикновено се крие в закътани, тъмни, топли и влажни места в близост до храна в обитавани от хора сгради. С други думи, предпочитаните местообитания на насекомото са нашите кухни и бани – в шкафовете, под или зад тях, в електрически уреди, под мивки, във фуги и пукнатини в пода и стените и т.н.
Често се наблюдават нашествия от този вид хлебарки и в обществени сгради: кухните на ресторанти, закусвални и сладкарници, както и в помещения, свързани с хранително-вкусовата промишленост.
Жизнен цикъл и размножаване
Както всички хлебарки, и немската минава през три стадия: яйце, нимфа и възрастен екземпляр. Жизненият цикъл на този вид насекоми обаче е по-кратък и те се възпроизвеждат значително по-бързо от другите, а освен това има и по-многобройно поколение – поради което популациите им могат да нараснат лавинообразно за доста кратък период.
Женската снася по около 30-40 яйца в защитна капсула, наречена оотека, която носи със себе си около 20-30 дни преди излюпването. Нимфите преминават през 6-7 стадия на линеене (растеж, съпроводен с подмяна на хитиновата обвивка) и при оптимални условия достигат полова зрялост за около 40-60 дни. Възрастните немски хлебарки живеят между 100 и 200 дни, през които женската може да произведе 4-8 оотеки.
Предпочитани храни
Както и повечето останали „домашни“ хлебарки, немската е способна да яде почти всичко. Но предпочита (остатъци от) храни с високо съдържание на нишесте (хляб, паста, картофи), захар или мазнини (месо, масло, олио), както и такива, които ферментират или се разлагат. При липса на друго, тя може да нападне сапун, паста за зъби и дори лепило.
Други особености
Има множество документирани случаи на резистентност към различни видове пестициди при този вид хлебарки, включително към органофосфати, карбамати, пиретроиди и неоникотиноиди. Изглежда, че немската хлебарка е по-склонна от другите видове да развива такава резистентност, което вероятно се дължи на бързия й жизнен цикъл, високата репродуктивна способност, както и на генетичната й вариабилност. Възможно е също така този вид хлебарка да се излага по-често на пестициди – тъй като обекти като ресторанти и заводи за производство и преработка на храни, където немската хлебарка често се среща, се пръскат редовно. Това, разбира се, увеличава селекционния натиск и спомага за развиването на резистентност към тези препарати.
Mерки за превенция и контрол
Отърваването от този вид хлебарки е особено трудно по ред причини, които вече изброихме:
– кратък жизнен цикъл и висока репродуктивна способност
– способност да се провира през много тесни отвори, както и да се крие
– резистентност към пестициди
Превенцията и контролът на немската хлебарка изискват комплексен подход, който включва както почистване и дезинфекция, така и целенасочено използване на инсектициди и/или регулатори на растежа, в комбинация с мерки за ограничаване на достъпа на насекомите до третираната сграда или помещения. Тези мерки не само намаляват възможността за нашествие, но и допринасят за бързата и ефективна борба с нашествията от немски хлебарки.
Американска хлебарка (Periplaneta americana)
Това е най-едрият вид хлебарка сред домашните, но се среща и в дивата природа. Освен с размерите си, е известен с бързината си и с невероятната си способност за виждане в тъмното.
Произход, разпространение и отличителни белези
Въпреки името си, нито един от видовете Periplaneta не е свойствен за Америка. Открита за първи път в тропическите райони на Африка, американската (корабна) хлебарка е пренесена в Америка в началото на 17 в., а в последствие и по цял свят, включително в България.
• размер: 34 – 53 мм
• форма: овална
• цвят: червеникавокафяв с характерно жълтеникаво очертание зад главата
• крила: добре развити и може да лети, особено при високи температури
Зрелите хлебарки от вида Periplaneta americana достигат до дължина от над 5 см. и височина от 7 мм. Размерът им, както и характерната окраска, ги правят лесно разпознаваеми.
Въпреки че имат добре развити крила, не всички американски хлебарки летят. Тази им способност зависи от различни фактори, като пол, възраст, температура и условия на околната среда. Летят само зрелите насекоми, най-често мъжките, населяващи тропически региони.
Предпочитани местообитания
Въпреки че може да се срещне и в дивата природа в тропическите и субтропическите региони, американската хлебарка се е адаптирала изключително добре към урбанизираните зони, където намира изобилие от храна, влага и убежища.
Подобно на немската хлебарка, американската също предпочита топли и закътани влажни места, но има особено влечение към приземни и подземни етажи, мазета, и складови помещения. За нея влагата е особено важна. Ето защо често обитава и канализационни системи. При по-високи температури навън, този вид хлебарки могат да предпочитат да населяват дворове, вместо помещения.
Жизнен цикъл и размножаване
Американската хлебарка има значително по-дълъг жизнен цикъл от немската. Женската снася оотека, съдържаща около 14-16 яйца, която депозира на защитено място. Инкубационният период на яйцата е около 50-55 дни. Нимфите (които при всички видове хлебарки са безкрили) преминават през 10-13 стадия на линеене, което отнема около 6 до 12 месеца в зависимост от условията. Възрастните американски хлебарки могат да живеят до 1 година или повече, като през този период женската може да произведе между 6 и 14 оотеки.
Предпочитани храни
Американските хлебарки са съвсем непридирчиви към храната – способни са да ядат почти всичко от органичен произход – храни и хранителни отпадъци, растения, мъртви животни, текстил, хартия, лепило и други.
Други особености
Американската хлебарка е известна със своята бързина – способна е да развие скорост от около 5.4 километра в час (1.5 метра в секунда), което е изключително за насекомо от нейния размер. Това й помага да намира храна и да избягва хищници и други опасности. Разбира се, бързината на тези насекоми ги правят по-трудни за контрол.
Друга съществена особеност на американската хлебарка е удивителната й способност да вижда в тъмното. Макар че повечето видове хлебарки имат добро нощно зрение, най-добре е изследвано това на американската. Повече подробности за това, както и за експеримента, проведен с този вид хлебарка може да прочетете ТУК.
Mерки за превенция и контрол
Отърваването от американски хлебарки може да бъде предизвикателство заради тяхната бързина, способността им да летят и да образуват големи, гъсто населени колонии. Освен това, те също могат да бъдат резистентни към някои често използвани инсектициди.
Препоръчва се интегриран подход за борба с тези вредители, включващ хигиенни мерки, такива за ограничаване на достъпа на насекомите до сградата или помещенията, и използването на подходящи препарати като например гелове против хлебарки (отрова с атрактант) или инсектициден спрей с остатъчно действие. Повече информация за най-добрите препарати срещу хлебарки можете да намерите ТУК.
Тъй като този вид е особено влаголюбив, обърнете специално внимание ако имате теч или друг проблем с влагата и предприемете съответните действия, за да го отстраните.
Ориенталска хлебарка (Blatta orientalis)
Ориенталската (черна)хлебарка е средноголямо насекомо с тъмно, лъскаво тяло е по-малко активно и по-бавно от другите два вида хлебарки, които разгледахме, но пък издържа на по-ниски температури.
Произход, разпространение и отличителни белези
Произходът на ориенталската хлебарка не е изяснен със сигурност. Някои учени смятат, че произхожда от Африка (на юг от Сахара), а според други корените й са в Полуостров Крим и региона около Черно море и Каспийско море. Каквато и да е истината, понастоящем видът е разпространен из цял свят.
• размер: 18-30 мм.
• форма: овална, но с по-широко и по-сплеснато тяло в сравнение с другите два вида
• цвят: тъмнокафяв до черен с гладка, лъскава обвивка
• крила: имат, но само при мъжките са добре развити; не летят
Интересно при този вид хлебарка е, че мъжките и женските екземпляри се различават доста един от друг. Мъжките са по-дребни и с крила, покриващи 2/3 от тялото, докато тези на женските са съвсем малки. Женските насекоми от този вид обаче имат по-едри и широки тела. Независимо че разполагат с добре развити крила, мъжките ориенталски хлебарки не летят.
Предпочитани местообитания
Както и останалите видове домашни хлебарки, ориенталските също могат да бъдат намерени в тъмните, влажни и скрити места в човешките местообитания. Като цяло обаче предпочитат по-хладна среда от немските и американските хлебарки.
Могат да живеят и на открито, скрити под куп листа, мулч и други органични материали, където се задържа влага.
Жизнен цикъл и размножаване
Този вид хлебарка има дълъг жизнен цикъл и непродуктивностите й способности са далеч по-скромни от тези на немската например.
Женската ориенталска хлебарка снася по 16 яйца в една оотека, които се излюпват след около 2 месеца (при благоприятни условия). След излюпването си, на нимфите им отнема между 6 месеца до 1 година да се превърнат в полово зрели насекоми. Ориенталските хлебарки живеят до 18 месеца, като за това време женските могат да произведат до 8 оотеки.
Предпочитани храни
Диетата на този вид хлебарки е сходна с тази на немските и американските. Те са вдеядни, но по-склонни да се хранят с отпадъци и всякакви органични вещества, които са в процес на разпадане или гниене.
Други особености
Ориенталската хлебарка не е толкова активна, колкото американската и немската хлебарка и е значително по-бавна от тях. Освен това, не е така добра в катеренето – първо, защото тялото й е по-масивно и тромаво, и второ, защото краката й са по-къси и с по-малко тарзални членчета (кукички) и аролиуми – лепкави подложки между тарзалните кукички.
Другата особеност на ориенталските хлебарки е, че и те, както и американските, са много влаголюбиви. Въпреки че могат да оцелеят до един месец без храна, те не могат да живеят повече от две седмици без вода.
Mерки за превенция и контрол
Мерките за превенция и борба с този вид хлебарки не се различават съществено от тези, които се взимат за останалите видове: поддържане на добра хигиена, намаляване на влагата, елиминиране на скривалищата и входовете им и третиране с препарати. Обикновено се използват гелове с примамки и инсектициди с остатъчно действие
Кафявоивичеста хлебарка (Supella longipalpa)
Тази дребна кафява хлебарка е по-топлолюбива от другите видове и не толкова зависима от влагата. Има доста сходства с немската хлебарка – освен чисто визуални, и поведенчески, но за щастие не може да се похвали с толкова висока репродуктивна способност.
Произход, разпространение и отличителни белези
Произходът на Кафявоивичестата хлебарка се свързва с тропическите райони на Африка. Подобно на много други видове хлебарки, с увеличаването на международната търговия и пътувания, кафявоивичестата хлебарка е била пренесена в различни части на света и понастоящем се среща почти навсякъде.
• размер: 10-14 мм.
• форма: овална
• цвят: светлокафяв, с две светли ивици по протежение на крилата и корема
• крила: имат, на женските са значително по-къси; мъжките летят
Кафявоивичестата хлебарка е дребна и светла на цвят хлебарка, която има две характерни светли напречни ивици на крилата, които са най-забележими при младите екземпляри и женските.
Този вид хлебарка, и особено мъжката, има известни сходства с немската. Различава се по нея обаче по това, че й липсват характерните за немската хлебарка тъмни, успоредни ивици по претежение на тялото.
Мъжките представители имат крила, които покриват корема, и в редки случаи, обикновено когато са обезпокоени, могат да прелитат на кратки разстояния. Крилата на женските са значително по-къси и те не летят. Друга разлика между мъжките и женските екземпляри е, че тялото на последните е по-едро и широко.
Предпочитани местообитания
Този вид хлебарка е свързана с човешките местообитания, тъй като предпочита места с постоянна температура и наличие на храна. За разлика от други видове хлебарки, които предпочитат влажни зони като кухни и бани, кафявоивичестата хлебарка се среща често в други жилищни помещения, включително спални, дневни и офиси. Поради тази причина кафявоивичестата хлебарка може да бъде намерена на по-високи етажи на сгради, докато ориенталската например се придържа към мазетата и приземните етажи, където обичайно е по-влажно.
Известна е още като „мебелна“ хлебарка, понеже обича да се крие в мебели, и може по този начин да бъде пренасяна от едно място на друго. Подобно на немската, кафявоивичестата хлебарка също може да бъде намерена в тесни пукнатини в пода или стените, под тапети, в електронни устройства или други топли места.
Жизнен цикъл и размножаване
Женската кафявоивичестата хлебарка снася около 14-18 яйца в малка защитена капсула. За разлика от немската хлебарка, която носи капсулата със себе си до излюпването на нимфите, кафявоивичестата хлебарка залепва своята на скрито и защитено място. Процесът от снасяне на яйцата до излюпването им отнема около 50-75 дни в зависимост от условията на околната среда. След излюпването си, нимфите минават през няколко процеса на линеене и в рамките на 3 до 6 месеца достигат полова зрялост.
При благоприятни условия, продължителността на живота на една кафявоивичеста хлебарка е около 200 дни.
Предпочитани храни
Диетата на кафявоивичестата хлебарка е доста сходна с тази на немската, която разгледахме по-горе. И двете обичат храни и хранителни остатъци, съдържащи нишесте и захар, както всякакви органични отпадъци. Единствената съществена разлика е, че мебелната хлебарка няма такова ясно изразено предпочитание към местни храни и такива с високо съдържание на мазнини.
Други особености
Освен предпочитанието й към по-топли и сухи местообитания, включително такива без директен достъп до храна, този вид хлебарка се отличава с умението си да остава незабелязана. Подобно на немската, кафявоивичестата хлебарка е способна да се крие в почти незабележими пукнатини и малки пролуки, което затруднява идентифицирането на нашествията.
Mерки за превенция и контрол
Мерките за превенция и контрол на кафявоивичестата хлебарка не са по-различни от тези, които се прилагат и за другите видове – поддържане на добра хигиена, идентифициране на местата, от които влизат, и където снасят яйцата си, приложение на подходящи препарати против хлебарки – различни видове капани с примамка, инсектициди под формата на спрейове, прах или таблетки, и други.