web analytics
 
 
12.12.2014 Превента България

Видове Мравки

Свикнали сме да възприемаме мравките като безобидни, дребни насекоми. Но когато се настанят трайно в дома ви, те бързо се превръщат в нежелани и много упорити вредители. Ето защо познаването на различните видове мравки, тяхното поведение, структура и жизнен цикъл са ключови за ефективното им контролиране. В тази статия ще разгледаме най-често срещаните мравки в България и ще ви дадем съвети как да се справите с тях, преди да се превърнат в сериозен проблем.

Обща информация

mrvkaМравките са социални насекоми, принадлежащи към семейството на Formicidae (към коет осе числят осите и пчелите). Открити са повече от 12 500 вида, но има още много неизследвани. Мравките формират колонии, коитомогат да включват от няколко десетки индивида, живеещи в малки, естествено-формирани кухини до колонии с прецизна организация, които заемат огромни пространства и се състоят от милиони насекоми.

По-големите колонии се състоят предимно от стерилни, безкрили женски представители, формиращи касти на „работници”, „войници” или други групи. Почти всички мравешки колонии имат няколко плодовити мъжки индивида, наречени „търтеи” и една или няколко женски, които се размножават, наречени „кралици”. Колониите понякога са наричани „свръхорганизми”, тъй като мравките действат като едно цяло, работейки колективно, за да поддържат популацията.

Мравките са колонизирали почти всяко кътче от земята, с изключение на Антарктида и няколко отдалечени и негостоприемни острова. Мравките могат да се пригодят към повечето екосистеми и формират от 15 до 25 % от земната животинска биомаса. Успешното им съществуване в толкова различни среди се приписва на тяхната социална организация и тяхната способност да изменят естествената среда, да набавят ресурси и да се защитават. При обществата на мравките се наблюдава разделение на труда, комуникации между индивидите и способност да се решават комплексни проблеми. Тези паралели с човешкото общество отдавна служат като вдъхновение и са обект на изучаване от ентомолози и други учени.

Любопитни факти за мравките

  • Мравките имат способност да преминават през най-миниатюрните отвори, в търсене на вода, сладка или мазна храна в кухненските шкафчета или складовите помещения.
  • Мравките оставят след себе си невидими следи, съдържащи феромони, които указват на останалите членове на колонията местоположението на източника на храна.
  • Мравките са способни да създават своите мравуняци на всякакви места – в ливади, по стени и дори под основите на къщи.
  • Колониите могат да наброяват 300 000, а понякога и 500 000 отделни индивида. Една огромна колония може да се премести ако усети заплаха.
  • Продължителността на живота е сравнително дълга. „Работниците” при някои видове могат да достигнат 7 години живот, а кралицата може да достигне 15 години.
  • Повечето непрофесионални методи за контрол над мравките са неефективни и убиват само мравките, които са извън мравуняка. Различните типове нашествия от мравки изискват различно третиране.

Жизнен цикъл на мравките

Жизненият цикъл на мравките се състои от четири отделни и много различни етапа: яйце, ларва, пупа и възрастен индивид. Тези етапи са познати като пълна метаморфоза. Обикновено са необходими от няколко седмици до няколко месеца, за да се завърши жизнения цикъл, в зависимост от вида мравки и факторите от околната среда.

Яйце

яйца на мравкиЖенска мравка, която успешно се чифтоса с мъжка мравка ще стане кралица, която снася яйца. Плодовитите кралици подбират закътано място, където да положат началото на мравуняк (колония) и да започнат да снасят яйца. Яйцата на мравките са много малки – само около половин милиметър в диаметър. Имат овална форма и на цвят са прозрачно-бели.

 

Ларва

ларви на мравкиСлед около 1-2 седмици във фаза яйце, се снася ларва на мравка, която е без крака. Тази фаза се характеризира с ненаситен апетит на ларвите, които възрастните индивиди изхранват с храна и течности, които те поглъщат и в последствие повръщат.

 

 

Пупа

ant-pupa

След като ларвата си смени кожата, тя преминава във фаза на пупа. Пупите приличат на външен вид на възрастните индивиди, с изключение на техните крака и антени, които са сгънати и притиснати към тялото. Първоначално пупите са бели на цвят, но потъмняват с течение на времето. В зависимост от конкретния вид мравка, пупите могат да се помещават и в защитен пашкул.

 

Възрастен индивид

Щом като фазата на пупата приключи, цикълът е завършен. Възрастните мравки принадлежат към една от трите касти на колонията; кралици, работници или мъжки. Кралиците са плодовитите женски, които снасят всички яйца в колонията.

Работниците са женски, които не се възпроизвеждат, но вършат всичко останало – изграждат мравуняка, събират храна, хранят ларвите, защитават колонията от натрапници и поддържат чистотата. Мъжките мравки са с крила, но тяхното единствено задължение е да се чифтосват с кралиците по време на процеса на роене.

Видове мравки в България, които създават проблеми

Въпреки че по нашите географски ширини мравките не са в топ 3 на вредителите, както е в САЩ например, те все пак създават доста проблеми и на бизнесите, и на домакинствата.

Мравките във Вашия дом могат да бъдат сезонен или целогодишен проблем. Много видове мравки строят своите мравуняци навън и се превръщат в напаст за домакинствата само когато търсят храна. Щом като намерят добър източник на храна, те могат да продължат да влизат, да събират храна и да напускат обратно, за да занесат храната до тяхната колония. Някои видове мравки обаче не само проникват в сградите, обитавани от хора, но и построяват своите гнезда вътре и се превръщат във вредители.

В България се срещат над 160 вида мравки, но тези, които най-често проникват в обитаваните от хора сгради и създават проблеми, са:

  • Черна градинска мравка (Lasius niger)

мравка-дървоточникТова е широко разпространен вид в България, а и в света – среща се из цяла Европа, в Северна и Южна Америка, Азия и Австралия. Черната градинска мравка е много адаптивна и се среща както сред природата, така и в урбанизирани зони. Прави своите мравуняци под земята, между плочи или под камъни. Колониите й наброяват до 15 000 насекоми и имат по една кралица.

Както името им подсказва, черните градински мравки са много тъмни на цвят и сравнително дребни – работничките достигат до половин сантиметър на дължина, а кралиците до почти сантиметър. Всеядни са, но имат предпочитание към дребни насекоми като листни въшки и субстанции, съдържащи захар. Именно заради последното, черните градински мравки често се вмъкват в кухните в търсене на храна, и ако има изобилие от такава, създават своите “феромонни пътечки”. Това означава, че може да очаквате все повече мравки да прииждат в дома ви – защото мравките общуват чрез феромони и така съобщават на други членове на колонията важна за тях информация като например къде има храна.

Освен, че могат да бъдат досадно присъствие в вашите кухни, мравките от вида Lasius niger имат потенциала да създадат и други неприятности – например да използват празнини или пукнатини в конструкцията на сграда, за да си направят гнездо. В тези случаи могат да предизвикат проблеми и дори щети, защото прокопават множество тунели и могат да отслабят конструкцията. Но по-често такива неприятности предизвикват дървесните мравки.

  • Дървесни мравки (Camponotus spp.)

Дървесните мравки принадлежат към един от най-големите родове мравки, който обхваща множество видове. Разпространени са по целия свят. Всеки вид има свои специфични характеристики, като размер, цвят и предпочитания за гнездене, но всички те изграждат своите мравуняци в някакъв вид дървесина – откъдето идва и името им. За разлика от термитите обаче, дървесните мравки не се хранят с дървесина, а само прокопават тунелите си в нея. Това, разбира се, може да предизвика огромни щети – ако например направят гнездо в дървена дограма, греди или колони на къща например.

Повечето от тези видове мравки са значително по-големи от черните градински – достигат до 12 мм на дължина и са червеникаво-кафеви на цвят. Дървесните мравки създават огромни колонии, коиточесто се състоят от множество свързани гнезда, което означава че могат да имат и по няколко кралици. Това може изклюително да затрудни борбата с тях, тъй като дори едно или няколко гнезда и крабици да бъдат унищожени, оцелелите могат да възстановят колонията.

  • Фараонова мравка (Monomorium pharaonis)

фараонова мравкаТози вид мравки са най-миниатюрните от изброените (дължината им е само няколко милиметра), но и най-трудни за елиминиране.

Фараоновите мравки са светлокафяви на цвят и предпочитат да живеят на закрито, във влажна, вътрешна среда. Често правят мравуняците си в домове, ресторанти, болници и други обществени сгради, където намират благоприятни условия за живот. Правят множество свързани мравуняци с много кралици и при заплаха, създават нови – което прави унищожаването на колонията истинско предизвикателство.

Борба с мравките

Мравките в дома могат да бъдат намерени в близост до източници на храна и вода и на скрити, защитени места, като цепнатини в стени, под уреди, зад дограма и под подове. Някои видове са се приспособили да живеят в близост до хората и се хранят отпадъци, които намират обитаваните от нас сгради.

Обикновено мравките, които виждаме, са работнички – стерилни женски. Ако просто приложим инсектицид върху тях, няма да постигнем нищо – защото кралиците ги произвеждат “на конвейр”. Ефективният контрол над колонията зависи най-вече от елиминирането на кралиците, техните яйца, ларви и пупи. В противен случай, колонията ще продължи да се развива дори може да се премести на нова локация, ако мравките усетят заплаха заради смъртта на някои от членовете на колонията измират.

В борбата с мравките, както и с почти всички вредители, най-ефективният подход е интегрираният, който включва комбинация от различни методи за справяне с колонията. В случая с мравките, това включва идентифициране на гнездата, премахване на източниците на храна, блокиране на достъпа им до сградата и използване на инсектициди с атрактант. Целта е мравките-работници да отнесят отровата в гнездото, където се намира кралицата, потомството й и другите членове на колонията.

Ако не можете да овладеете нашествие от мравки в дома или на работното място, професионалният контрол на вредителите вероятно е най-доброто решение. Свържете се с екипа на Превента и ще ви отървем от мравките бързо и ефективно!

,
Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button