Комарите – тези на пръв поглед безобидни насекоми, всъщност са едни от най-опасните насекоми на планетата. В тази статия ще разгледаме подробно кои видове комари се срещат у нас и какви болести могат да пренасят. Ще научите също как се хранят, как се размножават и защо поведението им е ключът към тяхното контролиране.
Съдържание
Обща информаци за комарите
Комарите принадлежат към семейство Culicidae. Въпреки че някои видове са безобидни и дори полезни за човечеството, повечето са големи дразнители, тъй като женските представители на много видове се хранят с кръв от бозайници, включително и хора. Някои комари пренасят изключително опасни заболявания като малария, денга, жълта треска, западнонилска треска и филариаза. Много видове не консумират кръв и много видове не пренасят болести. Някои предпочитат да нападат хората в техните домове, докато други – по време на разходка в гората, на пикник и т.н.
От различните части на света вече са познати над 3 500 вида комари. В България се срещат общо 21 вида. Много учени допускат, че пълното изкореняване на комарите няма да има сериозно екологично въздействие.
Устройство
Дължината на зрелите представители рядко надхвърля 16 мм., а теглото – 2,5 мг. Всички комари имат издължени, крехки тела състоящи се от три части – глава, гръдна част и коремче. Главата е специализирана в получаването на сензорна информация и е снабдена с издължен хобот, използван за хранене. На нея също така има фасетъчни очи и чифт дълги антени. Коремът е специализиран за храносмилане и развитие на яйцата при женските. Тази част на тялото се увеличава значително, особено когато женските се хранят. След като се смели, кръвта служи като източник на протеин за производството на яйца, които постепенно изпълват корема.
Хранене
Комарите използват няколко метода за откриване на приемник, включително химични, визуални и топлинни сензори. Обикновено, както мъжките така и женските комари се хранят с нектари, но при много видове, устата на женските са пригодени за пробождане на кожата на животински приемници и смучене на кръвта им като външни паразити. При много от видовете, женската трябва да приеме хранителни вещества от изсмуканата кръв преди да произведе яйца, докато при други видове, тя е способна да произведе по-голям брой яйца след смучене на кръв.
Предпочитанията на комарите са насочени към представителите на нулевата кръвна група, тези с голям брой бактерии по кожата, хора с висока телесна температура, както и бременните жени. Както нектарите, така и кръвта са полезни източници на енергия във формата на захари, но кръвта предоставя повече концентрирани хранителни вещества. Като цяло, най-важната функция на кръвосмученето е сдобиването с протеини за производството на яйцата.
Повечето видове комари се хранят през нощта. През горещите дни те отпочиват на хладни места и чакат вечерите, въпреки че могат да хапят и през деня ако са обезпокоени.
Някои видове, като азиатския тигров комар се хранят през деня. Преди и по време на кръвосмученето, комарите инжектират слюнка в телата на техните приемници. Тази слюнка служи като антикоагулант и без нея, хоботите на женските щяха да се запушват от кръвни съсиреци. Слюнката също така служи като основния път, по който физиологията на комара предоставя достъп на патогените до организма на приемника.
Видове комари в Българи и болестите, които пренасят
Вид комар | Болести, които пренасят |
Culex pipiens | Западнонилска треска, Лимфна филариаза |
Aedes albopictus | Денга, Чикунгуня, Зика |
Anopheles maculipennis | Малария |
Culiseta annulata | Основно неприятности, незначителен пренос на болести |
Ochlerotatus caspius | Западнонилска треска, Dirofilaria (сърдечен червей при кучетата) |
Culex pipiens
Най-разпространеният комар в България и Европа е обикновеният домашен комар (Culex pipiens). Активен е основно през нощта и се храни с кръвта на хора и птици, което го прави вектор на заболявания като Лимфна филариаза и Западнонилска треска (ЗНТ).
Важно е обаче да уточним, че ЗНТ не се среща естествено в Европа, включително у нас. Единствените случаи са свързани с хора, които са пътували и са се заразили в Африка.
Aedes albopictus
Азиатският тигров комар произхожда от Югоизточна Азия, но климатичните промени и международният транспорт довеждат до разпространението му в Европа.
Предпочита градската среда и е активен както през нощта, така и през деня. Другото специфично нещо за Aedes albopictus е изключителната му устойчивост на променящите се условия на средата – яйцата му могат да оцелеят и при суша. Това е една от основните причини този комар да е толкова успешен инвазивен вид.
Anopheles maculipennis
Anopheles maculipennis е основният вид комар, свързан с разпространението на малария в Европа в миналото. Въпреки че маларията е практически елиминирана в България, този вид все още е разпространен около водоеми, блата и други влажни местообитания. Разпознава се по дългите си крака и специфичната си поза, когато е в покой.
Culiseta annulata
Culiseta annulata е широко разпространен вид в България и Европа, предпочитащ по-хладни и влажни условия. Среща се около застояли води и обикновено е активен през по-хладните месеци на годината. Този вид се храни както с човешка, така и с животинска кръв, но рядко е свързан с разпространение на сериозни заболявания.
Ochlerotatus caspius
Ochlerotatus caspius е вид комар, често срещан в южните и крайбрежните райони на България. Най-често се среща около солени и сладководни блата, както и места, които са залети от вода само през определени периоди от годината. Там яйцата му могат да оцелеят дълги периоди на суша. Видът е активен основно привечер и през нощта.
Методи за контрол на комарите
Познати са много методи за контрол над комарите. В зависимост от ситуацията, най-важните методи включват:
– Редуциране на източниците (като например, застояла вода)
– Биоконтрол (въвеждане на естествени хищници хранещи се с комари, като например водните кончета)
– Инсектициди за нищожаване на ларви и възрастни комари
– Поставяне на мрежи
Ние от Превента ДДДД можем да решим проблема ви бързо и ефективно. Всичко, което трябва да направите, е да се свържете с нас на посочените на сайта телефони или да заявите обработка срещу комари онлайн.