Първото, за което се сещаме при проблем с гризачите, е да купим капани за мишки. Но как да изберем сред многото видове на пазара? В тази статия ще разясним предимствата и недостатъците на основните видове капани, за да изберете най-доброто за вас решение, и ще дадем ценни съвети за справяне с нашествия от мишки и плъхове.
Съдържание
Мишките и плъховете: сериозен проблем за всяко домакинство
Мишките и плъховете са едни от най-често срещаните и упорити вредители, които могат да създадат много проблеми в помещенията, в които проникнат – било то мазета, тавани, складове, жилища или други постройки. Те могат да причинят материални щети на имота, прегризвайки дупки в стени, подове или тавани, повреждайки изолация, мебели, електрически кабели. Способни са да повредят и унищожат и хранителни продукти, да заразят храни, да замърсят всякакви повърхности.
Най-сериозният проблем с гризачите обаче е, че пренасят множество опасни болести, сред които салмонела, туларемия и лептоспироза и хантавируси. За това предупреждава в свой доклад Конфедерацията на европейските асоциации за борба с вредителите (CEPA). Присъствието им в едно жилище излага на риск цялото семейство, включително и домашните любимци.
Ето защо е важно веднага щом се появи дори най-малкото съмнение, че има проблем с мишки или плъхове, да се вземат подходящи мерки.
Кои са основните видове капани за мишки
Съвременният пазар предлага най-различни средства за борба с гризачите, от които най-ефективните и популярни решения са отровите (родентициди) и капаните за мишки и плъхове. Капаните за гризачи могат да бъдат групират в четири основни категории, всяка от които има своите специфики, предимства и недостатъци.
Механични (пружинни) капани за мишки
Механичните капани са класика в жанра – използват се от десетилетия и са доказали своята ефективност в улавянето и елиминирането на гризачи. Най-простите модели са примамка, нaтeгнaтa пpyжинa и ударна планка, която зaщипвa мишката или плъха и го/я убива.
Сравнително евтини са, лесни за употреба, и могат да се използват многократно, поради което толкова дълго са се задържали на пазара. От друга страна обаче, тези капани не са безопасни, ако имате малки деца или домашни любимци. Другият съществен недостатък на механичните капани е, че трябва лично да се погрижите за отстраняване на мъртвия гризач, почистването му и презареждането на капана.
Живоловни капани за мишки
Друг вид дoбpe пoзнaти и шиpoĸo paзпpocтpaнeни в тъpгoвcĸaтa мpeжa капани за гризачи са живоловните. Обикновено представляват малка метална клетка с примамка вътре и затварящ се механизъм. Както името им подсказва, тези капани са идеални за тези, които търсят по-етичен подход към контрола на вредителите, защото са проектирани да уловят мишката жива. Остава обаче въпросът какво ще я правите после и дали готови за това.
Този вид капани също изискват постоянно ръчно презареждане, но по-честият проблем е, че гризачите не винаги се хващат в тях – активират ги отвън или, ако са много дребни, се промушват между решетките.
Адхезивни капани за мишки (с лепкава повърхност)
Друг вид капани за мишки, които ще намерите в повечето супермаркети, железарии, както и специализирани онлайн магазини, са тези с лепило. Обикновено на тях също се поставя някаква примамка, дори да не е налична такава в комплекта. Лепкавите капани за мишки също са евтини, безопасни и лесни за употреба, но могат да хванат и други животни – най-вече насекоми. Освен това, някои мишки успяват да се отлепят. Също така се считат за нехуманни, тъй като гризачът може да се мъчи дълго, преди да умре. И да, може да се наложи вие да го умъртвите, което не е никак приятно.
Електронни капани за мишки
Най-съвременният вид капани са електронните. Те също използват примамка, но гризачът бива умъртвяван мегновенно посредством електрически ток. Повечето модели разполагат и с механизъм за лесно изхвърляне на умъртвените животни, без да се налага да се пипат, което е голямо предимство. Друго предимство на тези капани е, че са предвидени за дългосрочна употреба – повечето имат и гаранция.
Що се касае до недостатъците на електронните капани, може би най-същественият от тях е сравнително високата цена, както и че много от моделите се захранват с батерии, което допълнитерно ги оскъпява.
Какво още трябва да знаете за капаните за мишки и борбата с тези вредители
Всеки от тези типове капани има своето място в борбата с гризачите. Изборът зависи от множество фактори – вида на гризача, сериозността на инфестацията, бюджета, местата, на които се наблюдава най-голяма активност на вредителите, наличие на деца и домашни любимци, и личните ви предпочитания.
Независимо какъв капан изберете, трябва да обърнете внимание на две неща: къде да го разположите и каква примамка да използвате.
Правилото е, че капаните се разполагат в ъглите на помещенията или край стени, никога в средата – там, където сте забелязали активност на гризачи (обикновено се разбира по изпражненията).
Що се касае до примамките, гризачите обичат висококалорични мазни или сладки храни като фъстъчено масло, шоколад, баница или пушен бекон. Хубаво е ароматът на атрактанта да е силен и да се подменя на няколко дни.
Ако капаните за гризачи се окажат недостатъчно ефективни, имате два варианта: да използвате отрова, което крие известни рискове, особено в домакинствата с деца и домашни любимци, или да потърсите професионална помощ.
Ние от Превента.бг имаме богат опит в борбата с мишки и плъхове, работим с мощни, висококачествени препарати и професионално оборудване, и ви гарантираме решаване на проблема с гризачите бързо, ефективно и дълготрайно. Доверете ни се и заявете обработка срещу гризачи още сега!