Появата на мишка или плъх в дома не е просто досадна неприятност, а проблем, който има много и важни аспекти. Най-сериозният от тях е рискът от заразяването с пренасяните от гризачите болести, но не трябва да подценяваме и останалите.
В тази статия ще откриете всичко, което трябва да знаете за мишките и плъховете, а именно:
- Кои са основните видове мишки и плъхове, срещани в България?
- Какви болести пренасят гризачите?
- Как проникват в сградите и как да ограничим достъпа им?
- Къде най-често се крият и как да разпознаем признаците на нашествие?
- Какви щети могат да нанесат?
- Какви превантивни мерки и домашни средства се препоръчват?
- Какви капани, отрови и устройства против гризачи се предлагат в търговската мрежа?
- Кога е време да потърсим професионална помощ?
- Как да изберем надеждна ДДД фирма за борба с гризачи?
Биология и поведение на гризачите
Борбата с мишките и плъховете е нелека задача и много хора се провалят, защото не отчитат или не са запознати с някои ключови характеристики на тези гризачи. Познаването им е първата стъпка към ефективното контролиране на тези вредители. Ето какво трябва да знаете за тях:
-
-
- Основни биологични характеристики
-
Мишките и плъховете живеят средно от 1 до 3 години в зависимост от вида и условията на средата. Те обаче компенсират сравнително кратката продължителност на живота с изключително бърз темп на размножаване.
Първо, гризачите се плодят целогодишно – стига да имат подходящи условия. Второ, женските мишки например раждат до 10 пъти в годината, средно по 5 до 8 малки. Малките мишлета от своя страна достигат полова зрялост на около 2 месеца и също са готови да се размножават. Това означава, че само един-два гризача са способни да създадат цяла колония за отрицателно време.
Друго важно нещо, което трябва да знаем за гризачите като вредители е, че са всеядни. Макар различните видове мишки и плъхове да имат предпочитания към определени видове храна, те са способни да се хранят с почти всичко.
-
-
- Поведение и навици
-
Гризачите са нощни животни, които са най-активни привечер и много рано сутрин. Това е една от причините, поради които нашествията на мишки и плъхове често остават незабелязани за дълго време. Другата е, че умеят да се крият.
Друга важна поведенческа черта на тези вредители е склонността им да гризат всякакви материали. Това обаче няма нищо общо с храненето, а е породено от нуждата да изпиляват предните си зъби, които растат през целия им живот.
-
-
- Сетивни способности
-
За разлика от зрението на гризачите, което не се отличава с особена острота, други техни сетива са наистина впечатляващи. Става дума за острия им слух и изключително добре развитото обоняние.
Слухът на мишките и плъховете е не само в пъти по-добър от човешкия, но и от този на кучетата. Гризачите са способни да доловят и най-слабите звуци от околната среда, включително ултразвукови честоти. Освен това, могат да локализират източника с удивителна точност – особено мишките, които са способни да въртят ушите си независимо едно от друго. Това им помага да избягват всякакви опасности, без да е необходимо да ги виждат.
Обонянието на гризачите е не по-малко впечатляващо. То им позволява не само да откриват източници на храна, потенциални партньори и опасности от няколко метра разстояние, но и да разпознават замаскирана с примамка отрова. Нещо повече, белгийската благотворителна организация Апопо (APOPO) от години обучава африкански торбести плъхове (Cricetomys ansorgei) да откриват заровени мини в някои региони на Африка и Азия. И те го правят много по-успешно от професионални сапьори – благодарение на обонянието си. Освен изключително обоняние, за справянето с тези задачи се изискват и други способности, което ни води към следващата точка.
-
-
- Интелигентност
-
Може би най-впечатляващото у гризачите, и по-конкретно плъховете, обаче е забележителната интелигентност, която проявяват.
Установено е, че притежават много добра памет, както и отлични когнитивни умения. Тези умствени способности позволяват на плъховете да се научат да „работят“ като сапьори и дори да управляват примитивни автомобили. Те подлежат на дресировка, точно както кучетата.
Именно на това разчита APOPO, кото се специализира в дресировката на плъхове за участие в хуманитарни мисии. Наричат ги “плъхове-герои” (“HeroRATS”), защото са обучени да надушват противопехотни мини и да диагностицират туберкулоза. Тези гризачи на практика спасяват животи.
Освен това, плъховете се учат от опита си и дори предават наученото на другите членове на колонията. Ако например един плъх се хване в капан или разболее след консумация на определена храна или примамка, останалите започват да я избягват. Това прави плъховете особено трудни за контрол.
Видове мишки и плъхове в България
Гризачите са изключително разнообразна група бозайници. В световен мащаб са открити над 60 различни вида плъхове и повече от 1 100 вида мишки. Те населяват почти всички континенти и са се приспособили към най-разнообразни екологични условия – от пустини и тропически гори до урбанизирани територии.
В България също се срещат много видове гризачи, но само няколко от тях се категоризират като вредители. Важно е да идентифицираме точно вида, с който имаме проблем, за да намерим най-ефективните средства и методи за борба с него.
- Плъхове
Когато говорим за плъхове, у нас основна се срещат два вида: сив плъх (Rattus norvegicus), наричан още Норвежки плъх, и черен плъх (Rattus rattus).
- Сив плъх (Rattus norvegicus)
Сивият е по-разпространеният от двата вида. Той е по-едър, със сиво-кафява козина, леко сплескана муцуна и по-къса опашка. Ушите му са по-малки от тези на черния плъх. Често обитава канали, мазета, и складове, като предпочита райони с по-висока влажност и в близост до водоизточници. Има по-многобройни популации от черния плъх и е по-малко придирчив към храната.
- Черен плъх (Rattus rattus)
Въпреки името си, черният плъх не е винаги и само черен – цветът му може да варира от черно до светлокафяво, като често козината на корема му е по-светла. Той е по-дребен и пъргав от сивия плъх, с по-дълга опашка и по-големи уши. Предпочита сухи местообитания на високи места – често може да бъде открит на тавански помещения, по покриви и дори по дървета. По-предпазлив е от сивия плъх и предпочита храна с растителен произход. Много по-трудно се хваща в капан или се поддава на отрови с примамка.
- Мишки
Що се касае до мишките, най-разпространените в България видове са домашната (Mus musculus) и полската мишка (Apodemus agrarius). Срещат се и други видове – например горски и оризищни мишки, но те не се считат за вредители.
- Домашна мишка (Mus musculus)
Най-разпространеният вид мишка в урбанизирани среди е домашната. Тя се е адаптирала към живот близо до нас, хората. На цвят е сива или кафеникава, със значително по-светла козина на коремчето. Отличава от останалите видове по по-големите си уши и голата си, почти лишена от козинка опашка.
Този вид мишки са изключително бързи и подвижни. Умеят да се катерят много добре, както и да плуват, но най-впечатляващата им способност е да се провират през тесни отвори. Могат да се промушат през дупчица с диаметър от само един сантиметър.
- Полска мишка (Apodemus agrarius)
Полските мишки се срещат значително по-рядко и най-вече в земеделски райони или вилни зони. Те са по-дребни от домашните и с отличителна по-тъмна ивица по протежението на гръбнака си. Хранят се предимно със семена, корени и зърнени култури и предпочитат да живеят на открито. Нерядко обаче проникват в складове за зърно или фураж, а понякога, през студените месеци, и в домове.
Какви болести пренасят мишките и плъховете?
Гризачите представляват сериозна заплаха за човешкото здраве – способни са да заразят хората с над 35 болести – бактериални, вирусни, както и паразитни.
При повечето от тези заболявания заразяването обикновено става чрез консумация на храна или вода, замърсени с урина или изпражнения от гризачи. В други случаи заразяването се случва опосредствено – чрез ухапване от заразен от мишка или плъх паразит (бълха или кърлеж). В по-редки случаи е възможно заразяване и при директен контакт с гризач.
Някои от тези болести имат сериозни последствия, особено ако не се диагностицират навреме или не се вземат необходимите мерки. Освен това, не е малък процента на хората, които са алергични към плъхове и мишки.
Поради всички тези сериозни здравословни рискове, свързани с присъствието на гризачи в обитаваните от хора помещения, е важно да се вземат мерки за контрол – дори при най-малкото съмнение за нашествие.
Ето кои са най-честите болести, пренасяни от мишки и плъхове:
-
-
- Лептоспироза
-
Заболяването се причинява от бактерията Leptospira и най-често се предава чрез урината на заразени мишки и плъхове.
Симптомите на лептоспирозата са подобни на тези при грип: висока температура, главоболие, мускулни болки, гаденеи повръщане. В по-тежки случаи може да ся появят симптоми подобни на тези на жълтеница, както и сериозни усложнения, включително синдром на Weil, при който се увреждат черният дроб и бъбреците.
-
-
- Салмонелоза
-
Салмонелозата е друго инфекциозно заболяване, което се свързва с гризачи. То обаче с епренася и от други вредители – хлебарки, мравки, мухи, и гълъби.
Заразяването обикновено става чрез замърсяване на храна или вода с изпражнения на мишки и плъхове, в които има наличие на бактерията Salmonella. Симптомите се появяват в рамките на няколко дни след заразяването и включват висока температура, силни коремни болки, гадене, повръщане и диария. Заболяването обикновено отшумява за няколко дни до седмица от само себе си, като най-големият риск е от обезводняване.
-
-
- Епидемичен тиф
-
Заразяването с този вид тиф става основно чрез ухапване от бълха, която преди това е паразитирала върху болен гризач. Характерните симптомите са висока температура, обрив, диария, болки в корема, повръщане, рязко спадане на кръвното налягане, учестен пулс, забавен или затруднен метаболизъм и др.
-
-
- Туларемия
-
Туларемията е рядка, но сериозна инфекциозна болест, причинена от бактерията Francisella tularensis. Заразяването най-често това става чрез ухапване от заразени бълхи или кърлежи, които преди това са паразитирали върху гризач, страдащ от това заболяване. Симптомите обикновено се изявяват няколко дни след заразяването и включват висока температура, главоболие, отпадналост и подуване на лимфните възли.
Това е остро вирусно заболяване, което принадлежи към семейството на аренавирусите. Причинява се от едноименния вирус Ласа (Lassa mammarenavirus).
Най-чест приносител на болестта е обикновеният африкански плъх (Mastomys natalensis), разпространен в Западна Африка. Не е изключено обаче и други гризачи да се заразяват и разпространяват вирус – например чeрният плъх (Rattus rattus) и един вид домашна мишка (Mus baoulei).
-
-
- Други заболявания, пренасяни от мишки и плъхове
-
Заболяване | Причинител | Начин на заразяване | Основни симптоми |
Хантавирусна инфекция | Хантавируси | Вдишване на заразен прах от урина, изпражнения или слюнка на гризачи | Треска, белодробни проблеми, бъбречна недостатъчност |
Лимфоцитен хориоменингит | Вирус LCMV | Контакт с урина, изпражнения или слюнка на заразени мишки | Треска, главоболие, мускулни болки, менингит |
Плъхова тения | Hymenolepis diminuta | Поглъщане на яйца чрез замърсена храна или вода | Коремна болка, диария, загуба на тегло |
Токсоплазмоза | Toxoplasma gondii | Контакт с изпражнения на заразени котки или консумация на заразена храна | Грипоподобни симптоми, опасна за бременни жени |
Ехинококоза | Echinococcus spp. | Поглъщане на яйца чрез замърсена храна или вода | Образуване на кисти в черния дроб и други органи |
Тиф (епидемичен) | Rickettsia typhi | Ухапване от заразена бълха | Висока температура, обрив, болки в корема |
Чума | Yersinia pestis | Ухапване от заразена бълха | Висока температура, подути лимфни възли, сепсис |
Какви щети могат да предизвикат гризачите?
Вероятно повечето от нас не си дават сметка за мащабите на икономическите и материални щети, причинявани от мишките и плъховете. Тези гризачи ежегодно унищожават и замърсяват огромни количества хранителни продукти. По данни на Световната здравна организация (СЗО), около 33 милиона тона зърнени култури биват бракувани заради тях всяка година.
Освен това, както вече споменахме, плъховете и мишките имат изключително остри предни зъби, които трябва редовно да изпиляват. За целта, те гризат постоянно и всичко, включително кабели, напоителни съоръжения, дървени предмети, превръщайки ги в потенциална причина за катастрофи, наводнения и пожари.
При нашествия в жилища, мишките и особено плъховете могат да причинят повреди по мебели, подови и стенни покрития (паркети, первази, изолации), дограми и други. Способни са да прегризат както дървени материали, така и гипсокартон и пластмаса.
Освен това, гризачите често разкъсват хартия, плат, изолации и други меки материали, за да ги използват за изграждане на гнездата си.
Що се касае до риска от пожар, свързан с гризачите, той също не е за подценяване. Мишките и плъховете много често прегризват електрически кабели и повреждат ел. инсталации. Освен заради физиологичните си нужди, те са привлечени и от топлината, които тези съоръженя могат да излъчват. А нерядко гризачите използват местата, през които кабелите влизат и излизат от сградите, като “входни точки“.
Окабеляването вътре в самите сгради пък често им предоставя възможност да се движат незабелязано – примерно, да използват контакт или разпределителна кутия, за да се вмъкнат зад гипсокартона. Това увеличава шанса да повредят електропроводниците при движение или опит за преминаване през тесни пространства.
Като нарушат изолацията на кабелите, гризачите могат да предизвикат късо съединение. Ако оголените кабели са в близост до леснозапалими материали като дърво, хартия или изолация, то вероятността от пожар става съвсем реална.
Признаци за нашествие на гризачи
Гризачите са потайни нощни вредители и обикновено разбирате, че имате проблем с тях по косвени признаци. Ето за какво да внимавате при съмнение за нашествие от мишки или плъхове:
-
-
- Екскременти от гризачи
-
Макар да са миниатюрни (от няколко милиметра до размер на оризово зърно), изпражненията на мишките са много издайнически, защото обикновено са разпръснати навсякъде по техните маршрути. Характерното за тях е, че са със заострени краища.
Плъховете отделят значително по-големи екскременти (около 1,5 см) – обикновено на купчинки в близост до гнездата им.
-
-
- Следи от гризане/драскане
-
Неслучайно ги наричаме „гризачи“. Предните зъби и на плъховете, и на мишките, растат през целия им живот и за да са функционални, трябва да бъдат изпилявани. Ето защо тези бозайници непрестанно гризат всякакви предмети, не само храна и опаковки на хранителни продукти. Следи от зъбите им могат да бъдат открити по всякакви повърхности – по мебели, подови настилки, кабели, пластмасови кутии за храна и други. Възможно е да изгризат дупки в стени, подове или шкафове, и изобщо да причинят всякакъв вид щети.
-
-
- Други визуални следи
-
Ако попаднете на странни купчинки от хартия, парчета плат или други меки материали на закътани, топли места (зад шкафове, уреди, в тавани и мазета), намерили сте гнездо на гризачи.
Друг ясен признак за присъствието на мишки и плъхове при по-сериозни нашествия са тъмни петна по стени и первази. Гризачите оставят такива следи при движението си по обичайни маршрути, когато се докосват до повърхностите.
-
-
- Издайнически шумове и миризми
-
Ако чуете драскане, шумолене или леко тропане, особено нощем, когато гризачите са най-активни, вероятно имате неканени гости. Тези звуци обикновено идват от стените, тавана или зад мебелите.
При по-сериозно нашествие от гризачи се усеща и неприятна миризма – остра, мускусна, примесена с тази на урина.
-
-
- Среща с гризач
-
Разбира се, ако се натъкнете на плъх или мишка, няма нужда да търсите други следи.
Ако забележите един или повече от тези признаци или се натъкнете на плъх или мишка, трябва да вземете мерки възможно най-скоро. Както вече стана ясно, гризачите не само се размножават доста бързо, но и пренасят множество опасни болести. Затова не отлагайте.
А ако се чудите къде да търсите следите от гризачи, което изброихме, прочетете следващата секция.
Къде най-често се крият гризачите в нашите жилища?
Мишките и плъховете обичат тъмни, топли и закътани места, където са необезпокоявани и имат лесен достъп до храна. Те избягват откритите пространства. Винаги се придвижват покрай стени, в ъгли и зад масивни мебели, където трудно ще бъдат забелязани.
Ето къде да търсите гризачите и следите от тях в едно жилище:
- Зад и под кухненски шкафове и електроуреди като хладилник, съдомиялна, фурна.
- В килери и шкафове, където се съхрняват храни и хранителни продукти
- На тавани, подпокривни пространства, зад изолации
- В мазета, гаражи и дори в автомобили
- Зад гипсокартон и в окачени тавани
- В чекмеджета или шкафове, които се използват рядко
Как да предотвратим достъпа на гризачи до дома?
Мишките и плъховете проникват в обитаваните от нас сгради по различни начини. И логично, една от стъпките за борба с тях е предотвратяване на достъпа им. Това е особено важно когато околната среда е благоприятна за гризачите — градини, мазета, складови помещения и други подобни.
Трябва да знаете, че мишките и плъховете са изключително гъвкави и изобретателни, когато става въпрос за проникване в сгради от всякакъв вид. Мишките например могат да се провират през съвсем малки отвори – с диаметър по-малък от 1 сантиметър. Освен това, дори да няма отвор, през който да се промъкнат, гризачите могат сами да създадат такъв с помощта на ноктите си и на острите си предни зъби.
Ето от къде най-често проникват мишките и плъховете:
-
-
- През отворени или не добре уплътнени врати и прозорци
Гризачите най-често проникват така в приземни етажи, гаражи, мазета и веранди. - През фуги, процепи и пукнатини в стените
Най-често около тръбопроводи, електрически кабели, отдушници, вентилационни решетки и димоотводи. Гризачите често използват и вече съществуващи дефекти в мазилката, изолацията или облицовката. - През покриви, тавани, вентилационни отвори и димоотводи
От тези места най-често се промъква покривният черен плъх (Rattus rattus), който е известен със способността си да се катери. - През канализационната система
Сивият плъх (Rattus norvegicus) често обитава канализационни тръби и шахти и може да проникне от там в санитарни помещения и мазета – особено при липса на водни сифони или обратно движение на вода.
- През отворени или не добре уплътнени врати и прозорци
-
Инспектирайте внимателно тези зони и ги обезопасете, така че дори малко мишле да не може да се промъкне. Ако е необходимо, потърсете майстор за целта.
Пролуките и фугите в стените трябва да се запечатат с подходящ материал – силикон, монтажна пяна, замазка или друго. Вратите и прозорците при нужда – да се уплътнят. На вентилационните отвори трябва да се поставят метални решетки.
Методи за борба с гризачите
Успешната борба с мишки и плъхове изисква системен и многостранен подход, който в идеалния случай включва превантивни мерки, подходящи средства за тяхното унищожаване и/или залавяне (домашни рецепти, препарати, капани), както и мониторинг.
1. Превантивни мерки, домашни рецепти и натурални решения
-
-
- Превантивни мерки
-
Превенцията е първата стъпка в борбата с гризачите, и препоръчителна съпътстваща мярка заедно с другите методи за контрол. Ето какво включва:
-
-
- Предотвратяване на достъпа на гризачи до жилища или офиси
- Поддържане на чистота
-
На следващо място, в борбата с гризачите е задължително редовното и щателно почистване както на жилището, така и на прилежащите му части (таван, мазе, двора). Така се ограничават източниците на храна за вредителите и се дезинфекцират помещенията, за да се ограничи разпространението на потенциални инфекции.
-
-
- Правилно съхранение на храната
-
Необходимо е също така да държите всички храни и хранителни продукти в плътно затворени контейнери или в хладилника. Ако имате домашен любимец, не оставяйте храна в купичката му през нощта. Нали не сте забравили, че гризачите са всеядни?
-
-
- Домашни рецепти и натурални решения (също подходящи като превантивни мерки)
-
Тези решения за борба с гризачите като цяло са безопасни, натурални и лесни за употреба. Те могат да бъдат ефективни, но рядко ще решат сериозен проблем с мишки или плъхове. Затова е най-добре да се прилагат като съпътстваща или превантивна мярка срещу вредителите.
-
-
- Етерични масла
-
Миризмата на някои етерични масла като например мента, евкалипт и карамфил отблъсква мишките и плъховете. Обикновено се използват малки късчета памук, върху които се слагат по няколко капки от маслото, и се поставят в чекмеджета, кухненски шкафове или до възможни входни точки.
Разбира се, ефектът на етеричните масла срещу гризачи е краткотраен и не можем да очакваме да повлияят съществено на вече изградена колония.
-
-
- Лют червен пипер и оцет
-
Можете да използвате и съставки, които вече са налични в кухнята, за да опитате да прогоните гризачите. Смесете 2 супени лъжици лют червен пипер с половин водна чаша оцет в половин литър вода и добавете една чаена лъжичка препарата за миене на съдове. Напръскайте с разтвора местата, на които има следи от активност на мишките или плъховете.
-
-
- Смес от гипс и брашно
-
Може би звучи необичайно, но тази комбинация е ефективна срещу мишки и плъхове. Смесват се равни части брашно и гипс, като в близост до тях се поставя купичка с вода. Идеята е примамени от брашното, гризачите да ядат от сместа, а след като пият вода, гипсът да се втвърди в стомасите им и да ги унищожи. На практика не винаги се получава така.
-
-
- Домашен любимец – котка
-
Широкоразпространено е схващането, че домовете, където има котка, са “имунизирани” от нашествия на гризачи. Но това не е вярно. Котката може да е ценен съюзник в борбата с мишките и плъховете, но няма да ви реши проблем с активно нашествие. Не всички котки са запазили ловните си инстинкти, освен това не могат да проникнат на повечето места, в които се крият мишките.
-
-
- Самоделни капани
-
Класическият метод за справяне с плъхове и мишки е поставянето на капани. Има много и различни видове в търговската мрежа, но лесно можете да си направите такъв и сами.
Можете например да използвате обикновена кофа, дървена летва, пластмасова бутилка или кен, метална пръчка и някаква примамка.
Бутилката се пробива в двата края (дъното и капачката), където се промушва металната пръчка и се поставя в горната част на кофата. Намазва се с фъстъчено масло или се залепва върху нея друг вид примамка. Кофата също трябва да се пробие, за да може пръчката да се постави стабилно. Важно е бутилката да може да се върти около металната пръчка, за да падат плъховете вътре в кофата, без да могат да излязат. Ако искате директно да ги елиминирате, просто сложете вода в кофата, за да се удавят.
А дървената летва ви е необходима като рампа – за да могат мишките или плъховете да се качват отгоре на кофата.
2. Препарати, капани и средства от търговската мрежа
-
-
- Капани за мишки и плъхове
-
В търговската мрежа има най-различни видове капани – механични, живоловни, такива с лепило, електронни, дератизационни кутии и други. Може би по-важно е не какъв вид капан ще изберете, а каква примамка – тъй като всеки вид мишка или плъх има предпочитание към определен вид храна.
-
-
- Препарати за унищожаване на гризачи
-
На пазара има и изобилие от дератизационни препарати срещу мишки и плъхове. Отровите обаче не се препоръчват за употреба на закрито, тъй като, освен че са токсични и потенциално опасни за деца и домашни любимци, могат да доведат и до неприятна миризма след умъртвяването на вредителите.
В крайни случаи обаче може да се наложи да се прибегне до отровите. Ако нищо друго не помага, може да пробвате с т.нар. отровни примамки (Rodent Bait Stations). Те включват комбинация от примамка и родентициди – клас пестициди, предназначени именно за гризачи: антикоагуланти (като варфарин, хлорофацинон и дифацинон) и неантикоагуланти (например брометалин, холекалциферол и цинков фосфид). Тези продукти се предлагат под различна форма – като таблетки, прах, гел и други.
Приложението от неспециалист им обаче крие доста рискове – особено в домове с малки деца и/или домашни любимци.
-
-
- Ултразвукови устройства
-
Освен капаните и отровите, като средство за борба с гризачите се използват също ултразвукови устройства и различни отрови. Ултразвукови устройства излъчват високочестотен шум, който е недоловим за нас, хората, действа отблъскващо на гризачите. Тези джаджи могат да бъдат вършат работа за определен период от време, но обикновено мишките и плъховете привикват към звука и ефективността им намалявa.
- Без гризачи през зимата: 5 доказано ефективни превантивни мерки
- Няколко домашни рецепти как да разкараме плъховете
- Да отблъснем мишките с мента!
- Могат ли котките да ни отърват от мишки?
- Най-добрите примамки за мишки и плъхове
- Видове капани за мишки: кой да изберем?
- Как да се отървем от мишки и плъхове у дома
Кога да потърсим професионална помощ срещу гризачи?
Борбата с плъховете и мишките е наистина сложно начинание, което зависи от колонията, която вече е изградена, както и от спецификите на сградата, за която става дума. Задачата допълнително се затруднява от интелигентността и адаптивността на тези вредители.
Ето защо при сериозен проблем с мишки или плъхове е най-разумно да се обърнете към специализирана фирма за борба с вредителите. Кога препоръчваме да приегнете до професионална услуга по дератизация:
-
-
- Ако периодично имате проблем с плъхове или мишки, който не можете да овладеете напълно
-
Опитвали сте да се справите с нашествието с отрови, капани и какво ли не, но гризачите се завръщат – това означава, че не сте унищожили колонията или че не можете да предотвратите достъпа на нови мишки или плъхове.
-
-
- При нашествие в общи части на жилищна кооперация или блок
-
В жилищни блокове, офиси, заведения, складове и други обекти с много помещения и хора индивидуалната реакция не е достатъчна – нужен е синхронизиран и системен подход.
-
-
- Ако виждате живи и/или мъртви гризачи
-
Гризачите са предимно нощни животни. Ако се появяват и по светло, това означава, че нашествието е сериозно. Същото се отнася и за случаите, в които намирате мъртви мишки или плъхове, а не сте слагали отрова.
Как да изберем ДДД фирма за борба с гризачи?
Сигурно искате проблемът ви с мишките или плъховете да бъде реше начс по-скоро, но не прибързвайте с избора на фирма за дератизация. Услугата предполага използването на мощни препарати и специализирано оборудване, така че се изисква професионализъм, опит и спазване на нормативните изисквания.
Ето някои ключови фактора, които да вземете предвид при избора на ДДД фирма:
-
-
- Лиценз и сертификация
Проверете дали фирмата е регистрирана и работи според регулаторните изисквания. Лицензираните от Министерството на Здравеопазването ДДД фирми използват само сертифицирани препарати и специализирани капани, които са както ефективни, така и безопасни. - Репутация и опит
Попитайте близки, съседи и познати, които могат да ви препоръчат ДДД фирма, от която са доволни. Потърсете реални отзиви в Google, социалните мрежи или във форуми за дератизационни услуги. Професионалистите знаят как да идентифицират вида и гнездата на гризачите и да приложат най-добрия подход и най-подходящите средства за тяхното унищожаване. - Качество на обслужване
Добрите ДДД фирми предлагат качествено обслужване – от първото обаждане през безплатен оглед и консултация до последващ мониторинг след предоставяне на услугата.
- Лиценз и сертификация
-
Изберете компания, чиито служители са учтиви, компетентни, обясняват как протичат обработките и отговарят на въпросите ви. Екипи, които са с брандирано облекло и автомобили, и разполагат с качествено оборудване.
-
-
- Цена на дератизационна услуга
Не на последно място, значение има и ценовата политика на ДДД фирмата. Обикновено цената се базира на квадратурата на помещенията, които се обработват. Важно е ценообразуването да е прозрачно и да няма скрити такси.
- Цена на дератизационна услуга
-
Ниските цени на ДДД услугите са атрактивни, но най-често са равносилни и на ниска ефективност – не решават проблема с гризачите и в крайна сметка водят до допълнителни разходи. Така че, не се подвеждайте по атрактивни оферти без реално покритие.
Ако имате проблем с мишки или плъхове, не се колебайте да се свържете с нас!
Ние сме най-препоръчваната
фирма за борба с хлебарките.
Това са само част от отзивите на наши клиенти. Вижте повече в секция “Отзиви”
Свържете се с Превента
Ние ще Ви консултираме и ще намерим идеалното решение за Вашия проблем с вредителите.
Телефони
0879 200 906
0879 200 907
Всеки ден
08:30 – 19:00
Изпратете ни email на
info@preventa.bg