Веротно знаете, че гризачите представляват сериозна заплаха за човешкото здраве. Ако искате да разберете какви точно болести пренасянт мишките и плъховете, как става заразяването, какви са симптомите и как можете да се предпазите и да минимизирате рисковете, свързани с тях, прочетете следващите редове.
В свой доклад от 2023 г. Конфедерацията на европейските асоциации за борба с вредителите (CEPA) предупреждава, че мишките предават опасни инфекциозни болести като салмонела, туларемия и лептоспироза и хантавируси. Какво още?
Съдържание
Какви болести пренасят мишките и плъховете?
Известно е, че мишките и плъховете са способни да заразят хората с над 35 болести – различни бактериални и вирусна заболявания, както и паразитни. Освен това, алергените от гризачи представляват съществен риск за тези от нас, които са алергични, както и за децата с астма.
Някои от тях могат да имат сериозни последствия за човешкото здраве – което подчертава необходимостта от вземане на адекватни мерки за борба с гризачите при най-малкото съмнение за нашествие.
Ето кои болести пренасят мишките и плъховете, техните симптоми, начините на заразяване, и друга полезна информация.
1. Бактериални заболявания
Мишките и плъховете могат да пренасят множество опасни бактериални заболявания, някои от които могат да имат сериозни последици за човешкото здраве, особено ако не са диагностицирани навреме.
Заразяването с повечето от тях обикновено става чрез консумация на храна или вода, замърсени с урина или изпражнения от гризачи, а при някои чрез ухапване от заразен от мишка или плъх паразит (бълха или кърлеж).
• Лептоспироза
Лептоспирозата е се причинява от бактерията Leptospira, която се предава чрез урината на заразени мишки и плъхове. Освен чрез заразена храна или вода, тази бактерия нможе да проникне в организма и директно през наранена кожа или лигавиците на очите, носа и устата.
Симптомите на лептоспирозата варират при различните хора, но често наподобяват тези на грип (висока температура, главоболие, мускулни болки, втрисане и повръщане), което често възпрепятства ранното диагностициране. В по-тежки случаи се наблюдават симптоми подобни на тези на жълтеница, бъбречна недостатъчност и менингит. Тогава е най-добре да се потърси спешна медицинска помощ.
Заболяването преминава през две основни фази. Първата фаза е острата, която продължава около седмица и се характеризира с внезапна поява на гореописаните симптоми. След кратко подобрение настъпва втората фаза, която е по-тежка и може да доведе до сериозни усложнения, включително синдром на Weil, при който се увреждат черният дроб и бъбреците.
• Салмонелоза
Салмонелозата е друго инфекциозно заболяване, с което могат да ни заразят гризачите – обикновено чрез замърсяване на храна или вода с техни изпражнения с бактерията Salmonella. Основните симптоми на инфекцията се появяват 1от 12 до 72 часа след заразяването и включват висока температура, силни коремни болки, гадене, повръщане и диария. Заболяването обикновено отшумява за няколко дни до седмица от само себе си, като най-големият риск е от дехидрататиране.
В доклада, който споменахме в началото, CEPA изрично споменава салмонелозата и лептоспирозата, като едно от най-често предаваните от мишки инфекциозни болести.
• Треска при ухапване от плъх
Това е рядко инфекциозно заболяване, с което може да се заразите не само в случаите на ухапване от гризач (които са още по-редки), но и при одраскване или контакт със заразена слюнка или урина на заболяло животно. Характеризира се с висока температура и други гриподобни симптоми, които могат да се появят от няколко дни до няколко седмици след заразяването. Възможни са също подувания на лимфните възли и болки в ставите.
• Епидемичен тиф
Заразяването с този вид тиф става основно чрез ухапване от бълха, която преди това е паразитирала върху заболял гризач. Симптомите включват висока температура, обрив по тялото, диария, болки в корема, повръщане, рязко спадане на кръвното налягане, учестен пулс, забавен или затруднен метаболизъм и др.
Туларемията е рядка, но сериозна инфекциозна болест, причинена от бактерията Francisella tularensis, която може да се заразите при контакт с инфектирани гризачи, но по-често това става чрез ухапвания от заразени бълхи или кърлежи. Симптомите обикновено се изявяват няколко дни след заразяването и включват висока температура, главоболие, отпадналост и подуване на лимфните възли.
• Чума
Може би сте чували за чумната епидемия през средните векове, отнела хиляди животи, за която основна вина имат гризачите. Е, тя също е бактериално заболяване, чийто основен резервоар са мишките и плъховете, макар и заразяването на хората да става най-често чрез ухапване от бълхи, паразитирали преди това върху инфектират гризач.
Макар че чумните епидемии като Черната смърт са останали в миналото (основно заради огромния напредък в медицината), заболяването все още съществува в някои региони на света.
2. Вирусни заболявания
Мишките и плъховете са основни преносители на редица опасни вируси, които могат да причинят сериозни здравословни проблеми у хората. Познаването на тези заболявания, и начините, по които можем да са заразим, са е от ключово значение за минимизирането на риска за здравето ни.
• Хантавируси
Хантавирусите са група от опасни вируси, които се пренасят основно от мишки и плъхове, като всеки вид хантавирус обикновено се свързва с конкретен вид гризач.
Заразяването при хората най-често става чрез вдишване на аерозолизирани частици от изпражнения, урина или слюнка на заразени гризачи. Това може да се случи при почистване на затворени помещения, тавани или мазета, където има следи от гризачи, или при работа в помещения, където има екскременти на гризачи. В по-редки случаи заразяването може да стане и чрез директен контакт с гризач или чрез ухапване.
Хантавирусната инфекция може да причини два основни синдрома: хантавирусен белодробен синдром (HPS) и хеморагична треска с бъбречен синдром (HFRS). При HPS първоначалните симптоми наподобяват грип – треска, мускулни болки, главоболие, гадене и повръщане, след което се развива тежка белодробна недостатъчност. HFRS се характеризира с треска, кръвоизливи и остра бъбречна недостатъчност. Лечението и при двата синдрома е поддържащо – интензивни грижи в болнична среда, кислородна терапия при нужда, поддържане на кръвното налягане и бъбречната функция.
• Лимфоцитен хориоменингит (LCM)
Заболяването се причинява от лимфоцитния хориоменингитен вирус (LCMV), който е от рода на арена-вирусите и се предава основно от домашните мишки. Заразяването става чрез директен контакт с урина, слюнка, или изпражнения на заразени мишки, както и чрез вдишване на прах, който съдържа вирусни частици.
LCM протича на два етапа. Първата фаза включва симптоми, които наподобяват грип – температура, умора, мускулни болки, гадене и повръщане. След кратък период на подобрение, настъпва втората фаза, която е по-сериозна – при нея заразените страдат от менингит (възпаление на мозъчните обвивки) или енцефалит (възпаление на мозъка). По-конкретно, симптомите на LCM в тази фаза включват схванатост (особено на врата), главоболие, чувствителност към светлина и дезориентация. В повечето случаи хората се възстановяват, но в по-тежките случаи може да има неврологични усложнения.
• Други арена-вируси
Има много други вируси от рода на LCM, пренасяни от гризачи, и те колективно се наричат арена-вируси. Обикновено се проявяват като треска с остри хеморагични симптоми. Други такива вируси са тези, причиняващи треска Ласа, Аржентинска хеморагична треска и Боливийска хеморагична треска например.
Всеки от тези вируси се свързва с определен вид гризачи, населяващи даден регион.
• Маймунска шарка (mpox)
Това е рядко инфекциозно вирусно заболяване, което първоначално се разпространява предимно от гризачи и маймуни в Африка. Когато обаче епидемията излиза извън континента, Световната Здравна Организация (СЗО) обявява мпокса за “извънредна ситуация за общественото здраве с международно значение”.
За разлика от останалите болести, които разглеждахме тук, маймунската шарка се предава не само от заразени гризачи и други животни, но и от човек на човек. Първият симптом на заболяването обикновено е обрив от пъпки или мехури по лицето, който в последствие се разпространява по лигавиците и останалите части от тялото. Освен това, заразените често се оплакват от висока температура, главоболие, мускулни болки, болки в гърба и подути лимфни възли.
3. Паразитни болести
Освен вирусни и бактериални заболявания, мишките и плъховете пренасят и различни паразити, с които могат да заразят хората. Ето най-честите от тяхМ
• плъхова тения
Това е паразитен червей, който може да попадне в човешкия организъм посредством заразена с яйцата му храна или вода. В повечето случаи инфекцията протича безсимптомно, но в някои случаи може да предизвика коремна болка, диария и загуба на тегло.
• токсиплазмоза
Това е паразитно заболяване , което се причинява от вътреклетъчен едноклетъчен паразит – Toxoplasma gondii. Обикновено хората се заразяват от котки, а мишките са междинни гостоприемници. При повечето хора токсоплазмозата протича безсимптомно, но паразитите могат да създадат усложнения у бременни жени и хора с отслабена имунна система.
• ехинококи
Това са друг вид тении, пренасяни гризачите, които предизвикват заболяване, наречено ехинококоза при хората. Паразитът се разпространява чрез заразени кучета и лисици, но гризачите играят важна роля като междинни гостоприемници. Хората могат да се заразят чрез поглъщане на яйца на ехинококите, най-често от замърсени храни, вода или при директен контакт със заразено куче. Ехинококозата може да доведе до усложнения в черния дроб, белите дробове и други органи, които изискват продължително лечение и дори хирургическа намеса.
4. Кои хора са най-застрашени от болестите, предавани от мишки и плъхове?
• Деца, хора в напреднала възраст и/или с компрометиран имунитет
Разбира се, индивидите с все още неизграден имунитет (като децата) или компрометиран такъв поради напреднала възраст или болест, са най-уязвими към вирусни, бактериални и всякакъв вид инфекции, включително и към болестите предавани от гризач
• Хора, притежаващи домашни любимци
Собствениците на домашни любимци са по-застрашени от болестите, пренасяни от мишки и плъхове, защото вероятността едно животно да се зарази – било пряко или чрез паразит – е много по-голяма. Имайте го предвид, ако гледате котка или куче в дома си.
• Хора, живеещи в лоши санитарни условия или работещи в рискова среда
Как да се предпазим от болестите, пренасяни от мишки и плъхове
За да се предпазите от опасните болести, пренасяни от мишки и плъхове, е важно да се вземат конкретни мерки. Тук сме описали както мерки за профилактика, така и конкретни действия, които да предприемате при наличие на гризачи в дома ви. Разбира се, основното и най-важно нещо за минимизиране на рисковете, свързани с тези заболявания, е контролът и борбата с мишките и плъховете.
1. Мерки за профилактика срещу гризачи
• спазване на добра лична хигиена;
• използване на вода само от контролиран източник;
• редовно почистване на дома;
• предотвратване на достъпа на гризачи до жилищата;
• редовно обезпаразитяване на домашните любимци.
2. Мерки на безопасност при наличие на гризачи
- Спазване на мерките за профилактика, описани по-горе;
- Правилно съхраняване на хранителни продукти;
- Редовно почистваане и дезинфекцираане на местата, където има следи от гризачи – но никога с голи ръце;
- При наличие на мишки или плъхове в кухнята, е препоръчително да се извършва дезинфекциране на кухненския плот ежедневно;
- Ограничаване на достъпа на деца и домашни любимци (доколкото е възможно) до зоните, където има повишена активност на гризачи.
3. Борба с мишките и плъховете
Борбата с гризачите е в основата на предотвратяването на здравословни проблеми, свързани с болестите, пренасяни от мишки и плъхове. Следвайки нашите съвети, можете да се опитате да се отървете от тези опасни и упорити вредители, но помнете да спазвате стриктно указанията на препаратите, които използвате и да не пипате гризачите (живи или мъртви) с голи ръце.
А ако искате проблемът ви с гризачите да бъде решен бързо, трайно и ефективно, просто заявете ДДД обработка и ние от Превента ДДДД ЕООД ще се погрижим за всичко!