web analytics
 
 
22.08.2024 Превента България!

Болестите, предавани от бълхи

С какви инфекции и паразити могат да ни заразят бълхите?

Знаете ли, че едно ухапване от бълха е достатъчно, за да се заразите с ендемичен петнист тиф, още познат като миши тиф? И не само с него!

Бълхите са почти толкова широко разпространени, колкото и мухите, и като цяло се възприемат като безобидни буболечки, които тормозят котките и кучетата. Истината, обаче, е малко по-различна – ухапванията от бълхи крият рискове и могат да доведат до много неприятни последствия не само при животните, но и при хората.

Как бълхите могат да ни заразят с болести?

Бълхите са паразити, което предпочитат гостоприемници с гъста козина и затова рядко се задържат при нас, хората, ако има по-космат обект наоколо. И в повечето случаи дори да ни ухапят, това не води до нищо повече от няколко сърбящи пъпки, които отшумяват в рамките на няколко дни до седмица. Проблемът е, че ако бълхата е заразена, тя може да предаде заболяването и на човека. А някои от тези инфекциозни заболявания имат доста сериозни последствия. Алергични реакции към ухапванията от бълхи също се срещат често.

Бълхите са посредници в разпространението на доста инфекции, първоизточникът на които обикновено са гризачи – основно мишки или плъхове. Освен това, те играят роля на междинен гостоприемник на обикновена тения, разпространена сред котки и кучета.

Пренасянето на тези заболявания върху човек става чрез ухапвания от заразени бълхи, контакт с техни фекалии (често се случва при разчесване на пъпката) или случайно поглъщане на такива насекоми.

Кои са болестите, предавани от бълхи?

1. Чума

Най-известната болест, пренасяна от бълхи, безспорно е чумата. За щастие, понастоящем тази бактериална инфекция не е нито толкова широко разпространена, нито толкова опасна, колкото е била през средните векове, когато е отнела животите на милиони, но все пак се появяват изолирани огнища (най-вече в Африка).

Причинява се от бактерията Yersinia pestis и се разпространява предимно сред гризачи, а бълхите служат като посредник.

Има няколко форми, като най-често срещаната е бубонната чума. Симптомите й обикновено се появяват няколко дни след заразяването и включват: висока температура, главоболие, мускулни болки, подути лимфни възли (бубони), обща слабост, гърчове.

Бубонната чума се диагностицира с кръвен тест. Благодарение на съвременните антибиотици, тя е лечима, ако бъде хваната навреме.

2. Миши тиф (ендемичен петнист тиф)

Както и при чумата, заразяването с този вид тиф става основно чрез ухапване от бълха, която преди това е паразитирала върху заболяло животно. Случва се най-често в региони, където има големи популации от гризачи, Конкретният причинител на ендемичният петнист тиф е бактерията Rickettsia typhi.

Мишият тиф протича остро – с висока температура, обрив по тялото, диария, болки в корема, повръщане, рязко спадане на кръвното налягане, съпроводено с учестяване на пулса, забавен или затруднен менаболизъм.

Диагностицирането на тази инфекциозна болест е истинско предизвикателство, тъй като симптомите й наподобяват тези на много други заболявания. Обикновено лекарите вземат предвид епидемологичната обстановка, правят диференциална диагноза (изключват други заболявания) и ако е пускат тестове. Лечението е антибиотично.

Добрата новина е, че след преболедуване на ендемичния петнист тиф, се създава траен имунитет срещу него.

3. Бартонелоза

Бартонелозата, известна също като болест на котешката драскотина, е инфекциозно заболяване, причинено от бактерии от рода Bartonella. Освен чрез ухапване от бълхи сепредава и чрез ухапване или одраскване от заразени котки.

Симпотмите се проявяват до 10 дни след заразяването и включват висока температура, подуване на лимфните възли, главоболие, умора. При някои хора може да се появи обрив на ухапаното място. В редки случаи могат да се развият по-сериозни усложнения като менингит, ендокардит или енцефалит.

Диагнозата се поставя чрез кръвни тестове, които установяват наличието на антитела срещу Bartonella. Лечението обикновено включва антибиотици, но при повечето пациенти симптомите преминават от само себе си.

4. Туларемия

Това е рядка, но сериозна инфекциозна болест, причинена от бактерията Francisella. Тя се разпространява чрез ухапвания от заразени бълхи или други насекоми, както и чрез директен контакт с инфектирани животни.

Основните пренасители на туларемията са зайци, плъхове и полски мишки. Хората се заразяват най-често чрез ухапвания от бълхи, които са се хранили с кръвта на заразени животни. Бактерията може също да се предаде чрез консумация на недобре сготвено заешко месо или при директен контакт с болни животни.

Симптомите обикновено се изявяват няколко дни след заразяването и включват висока температура, главоболие, отпадналост и подуване на лимфните възли.

5. Тения

Бълхите служат като междинни гостоприемници за някои видове тении, най-вече за кучешката тения (Dipylidium caninum) и тази при гризачите (Hymenolepis diminuta). Тенията е паразит, и по-точно плосък червей, който живее в храносмилателната система на гостоприемника (обикновено в тънките черва). Това означава, че заразяването не става чрез ухапване. Механизмът на пренасянето на заболяването е друг – ларвите на бълхите поглъщат яйца на тения от околната среда – най-често от изпражнения на заразено животно. Когато ларвата се превърне в бълха, тя вече има в себе си ларви на тения, които са инфекциозни – т.е. могат да разпространяват заразата. Самото пренасяне на тенията от бълха на човек обикновено става чрез случайно поглъщане на насекомото – най-често от малки деца. Естествено, по-вероятно е заразяването да стане при близък контакт с домашно животно – куче или котка.

Симптомите могат да включват стомашно-чревен дискомфорт, загуба на тегло и дразнене около ануса. Диагностицира се чрез откриване на яйца или сегменти в изпражненията

За разлика от останалите заболявания, предавани от бълхи, и тенията не се лекува с антибиотици, а със пециални антипаразитни лекарства, наричани антихелминтни средства.

Как да се предпазим от болести, предавани от бълхи?

Макар и наглед безобидни, бълхите представляват сериозна заплаха за нашето здраве като преносители на различни заболявания. От вече почти изчезналата чума до бартонелозата и миши тиф, тези малки паразити играят значителна роля в разпространението на патогени.

За да предотвратите заразяването с такива инфекции от бълхи, е важно да поддържате добра хигиена, особено след контакт с животни, редовно да обезпаразитявате домашните любимци, и да бъдете бдителни. Ако някой от членовете на домакивството ви е ухапан от бълха (често това са децата), е необходимо да вземете мерки срещу насекмомите ведната.

При сериозни проблеми и нашествия от бълхи в дома ви, не се колебайте да се свържете с Превента – ние сме лицензирани за борба с вредители, и имаме дългогодишен опит в борбата с бълхи и други насекоми.

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 468 отзива
js_loader
Call Now Button