web analytics
 
 
14.11.2024 Превента България!

Без гризачи през зимата: 5 доказано ефективни превантивни мерки

Практически съвети за превенция и дългосрочна защита от мишки и плъхове

Как да се предпазим от настойчивите гризачи през зимата е въпрос, който вълнува всеки, който се е сблъсквал с нашествие на мишки или плъхове в дома си. В тази статия ще разкрием как да предотвратите проблемите с гризачи през студените месеци в 5 лесни стъпки.

По данни на Националната асоциация за борба с вредителите (NPMA), гризачи нахлуват в около 21 милиона домове в Съединените щати всяка зима. Около 24% от собствениците на жилища съобщават за наличие на мишки или плъхове в техните жилища през зимния сезон. Ситуацията в Европа едва ли е много по-различна. За да защитим домовете си, е важно да знаем какви превантивни мерки да предприемем.

Хлебарки през лятото, гризачи през зимата

Проблемите с много от вредителите са сезонни. Докато нашествията от насекоми като хлебарки например са най-чести през топлите месеци на годината, то мишките и плъховете представляват заплаха най-вече през зимата и късната есен.

Тогава те все по-трудно намират храна, а и ниските температури не им понасят. Ето защо търсят топло и сухо място, където да преживеят студените месеци. И най-често избират места, където има бърз и лесен достъп до храна и вода – нашите жилища, хранителни складове, ресторанти и т.н. Нерядко се вмъкват и на други места като например в мазето, тавана, гаража или дори в автомобила.

Присъствието на мишки и плъхове в нашите домове и изобщо обитаваните от хора сгради е крайно нежелателно – те са способни да причинят значителни материални щети, поразявайки както помещения, така и хранителни продукти. По-големият проблем обаче е в болестите, които пренасят.

Ето защо е наистина важно да контролираме популациите на мишки и плъхове и да ги държим далеч от домовете си. Профилактиката е ключова в постигането на тази цел.

Как да предотвратим нашествия на гризачи през зимата в 5 стъпки

Мишките и плъховете са доста потайни. Активни са предимно нощем и понякога отнема седмици, или дори месец преди да забележим присъствието им. А те, както знаем, се размножават доста бързо и докато се усетим, вече може да е късно.

Справянето със сериозно нашествие от мишки или плъхове не е никак лека задача. Ето защо е най-добре изобщо да не допускаме това да се случи. Ако следвате тези 5 стъпки, ще предотвратите възникването на проблеми с гризачи и ще гарантирате спокойствието във вашия дом през зимата.

1. Проверете за „входни точки“и ги запушете

Опасявате се от гризачи през зимата?Първото, което трябва да направите, е да предотвратите чисто физически достъпа на гризачите до дома ви. Огледайте внимателно всички стени (отвън и отвътре), подове и тавани за наличие на пролуки, фуги и всякакви отвори, през които може да се промъкне дори малък гризач. Имайте предвид, че мишките са способни да се проврат през много тесни дупчици, с диаметър по-малък от 1 см.

Обърнете специално внимание на местата около тръби и кабели, където често остават процепи. Запушете всички отвори, които могат да послужат като „входни точки“ за гризачите с подходящ материал, която те няма да могат да изгризат.

2. Уверете се, че всички прозорци и врати се затварят плътно

Другото, което трябва да направите, е да се уверите, че гризачите не могат да се промъкнат под врата или прозорец, който не се затваря плътно. Проверете всички врати и прозорци, както и дограмите, и при нужда, ги уплътнете или поправете.

3. Проверете за гризачи в двора

Ако живеете в къща или кооперация с двор, хвърлете едно око за следи от мишки и плъхове – дупки, нагризани дървени повърхности, изпражнения. Ако забележите такива, вземете мерки, защото при падане на температурите, те ще направят всичко възможно да се вмъкнат на топло. Информирайте се кои средства за борба с гризачите се препоръчват за открити пространства.

4. Поддържайте ред и чистота в дома си

Както казахме, гризачите са привлечени не само от подслона, който нашите домове им предлага, но и от храната в него. За да го направим по-непривлекателен за тях, трябва да ограничим достъпа им до храна.

Тъй като мишките и плъховете могат да изядат почти всичко, това означава не само правило съхраняване на храните и хранителните продукти в плътно затворени кутии, буркани или в хладилник, но и редовно почистване на жилището, изхвърляне на боклука и така нататък.

Особено важно е да поддържате ред и чистота на местата, където приготвяте и съхранявате храна – кухнята, килера или мазето.

Ако имате домашен любимец, не оставяйте в купичката му храна през нощта.

5. Правете редовни инспекции за (следи от) мишки и плъхове

Не е изключено, въпреки взетите дотук мерки, мишка или плъх все пак да се успее да се промъкне в дома ви през зимата. За да сте сигурни, че веднага ще забележите това, за да предотвратите нашествие, проверявайте редовно за гризачи и следи от тях.

Най-категоричният знак, че имате проблем, е наличието на техни изпражнения. А те оставят такива почти навсякъде, където се движат. Тези на мишките са дребни, със заострени краища, а на плъховете са по-лесно забележими и овални. Търсете ги в кухненските шкафове, около кошчетата за боклук и покрай стените.

Други следи, които мишките и плъховете оставят след себе си, са такива от драскане и дъвчене – особено по дървени повърхности. Те имат нужда да изпиляват зъбите си, които растат непрекъснато през целия им живот. Подразбира се, че като гризат или драскат, гризачите са доста шумни, така че ослушвайте се – особено нощем, когато тези вредители са най-активни.

За целите на мониторинга, е добра идея да сложите някой друг капан – било то с лепило, живоловен или обикновен с пружина. Ако в него се хване гризач или откриете други знаци за наличието на мишки или плъхове, трябва да действате на мига.

—–

Има много различни средства за борба с гризачите, като най-популярни са капаните, които вече споменахме, и отровите. Последните обаче могат да бъдат опасни – особено за деца и домашни любимци. При сериозен проблем с мишки и плъхове е най-разумно да се обърнете към специализирана фирма, която предоставя дератизационни услуги като Preventa.bg.

Професионалистите в сферата на контрол на вредителите са по-добре подготвени и знаят къде, кога и как да приложат различните методи и средства за борба с гризачи, особено ако е необходим родентицид (отрова). Те са обучени да намират убежищата им, както и входните точки, и могат да ви помогнат за дългосрочно справяне с проблема.

Вижте още от нашия блог

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 479 отзива
js_loader
Call Now Button