web analytics
 
 
25.09.2024 Превента България!

Бабезиозата: най-честата ко-инфекция на лаймска болест

Малко известната болест, предавана от кърлежи

От тази статия ще научите всичко, което трябва знаете за бабезиозата – какви са симптомите, възможните усложнения, как става заразяването, кои кърлежи я пренасят и друга полезна информация, която сме събрали за вас от достоверни източници като например сайта на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.

Сигурно сте чували за Лаймска болест, за бабезиоза обаче едва ли – а тя също е заболяване, пренасяно от кърлежите. И само едно ухапване може да ви зарази и с двете.

Болестите, предавани от кърлежи

Всички знаем, че ухапванията от кърлежи не са безобидни. Тези малки акари могат да заразят човека с една дузина опасни болести – лаймска болест (борелиоза), марсилска треска, туларемия, малария са само част от тях. Освен това, винаги съществува риск от алергични реакции – най-често локални кожни и дори хранителна като синдромът на алфа-гал.

Много от болестите, пренасяни от кърлежи (лаймската болест, анаплазмозата и др.), са бактериални. Други пък са вирусни заболявания – Повасан, колорадска кърлежова треска и други. За разлика от тях, бабезиозата е инфекциозно заболяване, което се причинява от паразити.

Какво представлява бабезиозата

Бабезиозата е заболяване, причинено от паразити, и по-точно едноклетъчни микроорганизми (протозои) от рода Babesia, които заразяват червените кръвни клетки на гостоприемника – подобно на маларията.

Болестта се предава основно чрез ухапване от заразени кърлежи от рода Ixodes (и по-специално Ixodes scapularis и Ixodes ricinus), които също пренасят Лаймска болест. В редки случаи, заразяването може да стане и чрез кръвопреливане от инфектиран донор или по време на трансплантация.

Съществуват повече от 100 различни вида Babesia, но основна два от тях причиняват проблеми при хората: Babesia microti и Babesia divergens.

Първият документиран случай на заразено с паразита животно е през далечната 1888 г., а на човек – през 1957. В последните години се наблюдава увеличение на случаите на заразени с Бабезиоза – както в САЩ, така и в Европа. Според доклада от миналата година на Центрове за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, заболяването е определено като ендемично за 10 щата.

Смята се, че за разпространението на болестта допринасят основно мишките и плъховете, които след инфектиране предават бабезиозата и на поколението си.

Симптоми на бабезиозата

В много от случаите бабезиозата протича безсимптомно или се проявява чрез неспецифични грипоподобни симптоми, което затруднява ранната диагностика.  Типичните симптоми на заболяването са:

• треска, студени тръпки, изпотяване;
• мускулни и ставни болки;
• главоболие;
• гадене;

При по-тежките форми на бабезиоза също се наблюдават:

• умора, анемия;
• бед или жълтеникав тен;
• тъмна урина;
• липса на апетит;
• загуба на тегло;
• увеличен далак;
• уголемен черен дроб.

Но бабезиозата може да бъде животозастрашаваща за хора, които имат отслабена имунна система, други сериозни здравословни проблеми или са в напреднала възраст. Болестта е рискова и за тези, на които далакът е бил отстранен хирургично по здравословни причини.

Както вече споменахме, паразитите Babesia проникват в червените кръвни клетки (еритроцитите) и постепенно ги унищожават. И ако организмът не е в състояние да замести липсващите кръвни клетки достатъчно бързо, се развива хемолитична анемия, тежестта на която зависи от интензивността на инфекцията и общото състояние на пациента.

Бабезиозата: най-честата ко-инфекция на лаймска болест

Всички сме чували поговорката “Злото не идва само”, и това, за съжаление, често е вярно и за бабезиозата. В около 20% от случаите тя е придружена и с лаймска болест, тъй като и двете заболявания се пренасят от едни и същи видове кърлежи.

Тогава симптомите и на двете болести стават по-тежки, защото имунната система е по-натоварена, и обикновено лечението е по-дълго, защото двете инфекции се лекуват едновременно.

Лечение и превенция на бабезиозата

Диагнозата се поставя чрез лабораторни кръвни тестове. Повечето пациенти се възстановяват без медикаментозно лечение, но ако такова се налага, то обикновено е включва комбинация от антипаразитни и антибиотични медикаменти. При тежки форми на заболяването може да се наложи кръвопреливане или интензивна медицинска грижа.

Най-добрата превенция срещу инфекцията е редовната обработка срещу кърлежи – както в частните имоти с тревни площи, така и в обществените паркове, градини и други зелени зони. Ако притежавате двор, погрижете се да бъде обезпаразитен преди пика в активността на кърлежите през месеците април и май – необходими са поне две обработки през 14 дни. Разбира се, най-добре е да поверите тази задача на професионалисти като Превента, които имат нужните знания, опит, а и препарати, за да ви предпазят от кърлежите и заболяванита, които тепренасят.

Освен това, бъдете активни граждани и следете дали местните власти във вашия регион вършат своята работа във връзка с превенцията и борбата с вредители и дали са пръскали срещу кърлежи, комари и други гадинки.

Не на последно място, направете каквото зависи от вас за предпазването от кърлежи – носене на подходящо облекло и използване на репелепти в рискови зони, редовно обезпаразитяване на кучето и повишено внимание – особено в пика на активността на кърлежите (в началото и края на лятото, особено след дъжове).

,
Google рейтинг
4.8
На база на 474 отзива
js_loader
Call Now Button